fbpx

Jessye Norman’a veda

Gelmiş geçmiş en önemli siyahi opera sanatçısı Jessye Norman 74 yaşında vefat etti.

Jessye Norman kimdir?

1945 yılında Amerika’da doğar ama sahneye ilk kez 1969’da Berlin Operası’nda, Wagner’in “Tannhaeuser” operasinda Elisabeth roluyle cikar. Amerika’da ilk sahneye çıkışı Stravinsky’nin “Opedipus Rex” eseri ile olur. New York Metropolitan (MET) ‘da 1983 yılında sahne alır. Almanya’da kariyeri gelişir. Fransızcayı da çok iyi konuşur, bu nedenle Fransız Devrimi’nin 200. yılı kutlamalarında, Fransa Milli Marşını “le marsellaise”‘i söylemek üzere davet edilir. Fransa’da çok tanınan bir sanatçı olur. Sesiyle birçok kişiyi kendisine aşık eden belki de opera tarihin tek siyahi sanatçısıdır.

Jessye Norman’dan sözler;

“Küçük bir çocukken, şarkı söylemeye çalışmadığım herhangi bir anı hatırlamıyorum. Annemin kıyafetlerini ve takılarını takar, şarkıcı gibi şarkı söylemeye çalışırdım”

“Hatırlıyorum radyoda opera dinlerdim. Opera hikayeleri başka hikayelerden farklı değildi. Erkek kadınla tanışır, aşık olur, bazı sebeplerden dolayı birlikte olamazlar ve çoğu zaman hikaye mutsuz sonla biter.”

“Dünyaya geldiğimizde her şeye açık saf bir kalbimiz vardı. Ve sonraları bize bazı şeylere kalbimizin kapatılması söylendi. Bu büyük bir utanç”

Vinkmag ad

admin

Read Previous

“Savaş ve Barış” Festivali

Read Next

Beyitten Heykele

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir