fbpx

Nanas MoMA’da

Fransız kadın ressam ve heykeltraş Niki de Saint Phalle (1930-2002) ” Nanas ” isimli kadin heykelleri ile tanınır. Rengarenk ve yuvarlak formlari abartilmis kıvrımları tüm kısıtlama veya terbiyeye meydan okuyan devasa kadınlar.

11 Mart’ta New York MoMA müzesinde açılacak yeni sergisi, sanatçının onlarca yıllık kariyerini araştıran ilk New York sergisi olacak. Sergilenecek 200’den fazla eser arasında heykeller, maketler, baskılar, çizimler, kitaplar ve mücevherler ve tabii ki Nanas bulunuyor. Yaklaşık 2 mt lik uzunluğundaki “Tekrar Clarice” (1966-67), gösterinin açılış galerisinde ziyaretçileri selamlayacak.

Nanas (fransızca hatunlar anlamına gelir) sanatçının yaşam öyküsü ve içinde yaşadığı toplumsal konularla olan ilişkisi sonucu ortaya çıkmıştır. Nanas serisinin belki de en ünlenen parçası, 1966’da Jean Tinguely ve Per Olof Ultvedt ile birlikte oluşturduğu “hon-en katedral” (o (kadın)- katedral) heykeliydi. Stokholm’de Moderna Museet’de sergilenen bu dev enstalasyonun içine vajinasından giriliyordu.

Vinkmag ad

admin

Read Previous

Ekmek Sanatı

Read Next

Su Damlacıkları

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir