Anasayfa » Starry Night (Yıldızlı Gece)… Van Gogh

Starry Night (Yıldızlı Gece)… Van Gogh

Yazar 3noktacom

Hollandalı post-izlenimci ressam Van Gogh tarafından yapılan bu resim dünyanın en ünlü tabloları arasında yer alır. Parlak ve canlı renklere, üç boyutluluk etkisi vermek için impasto tekniği kullanılan bu resim 1889 yılında tamamlanır. Bu zaman diliminde ise Van Gogh, kendi isteğiyle Fransa’daki bir akıl hastanesinde kalmaktadır. Bugün bile sanat dünyasındaki etkisi devam eden Van Gogh’un renkleri, resimlerindeki figürlere verdiği hareket hissi henüz tam olarak anlaşılabilmiş değildir. 1890 yılında, henüz 37 yaşındayken intihar ederek hayatına son veren Van Gogh’un “Yıldızlı Gece” eseri, New York’taki  Museum of Modern Art’ta (MoMA, New York Modern Sanat Müzesi) sergilenir. (Bu eserin, Hollanda’daki müzede olduğunu sananlar yanılıyorlar)

Van Gogh’un “Yıldızlı Gece” tablosu ne anlatır?

The Starry Night (Yıldızlı Gece) belki de gelmiş geçmiş en bilindik sanat eserlerinden biridir. Hollandalı ressam Vincent Van Gogh tarafından kariyerinin son zamanlarında üretilen bu resim, sanat tarihinde çok önemli bir yere sahiptir. Bu resim neden bu kadar büyük bir etkiye sahiptir? İşte bir yorum;

“Kısa ve ustaca fırça darbeleri, yapay bir renk paleti ve ışıltıya verilen önem özellikle gökyüzünde çok belirgin durumda. Mavi ve altın sarısının tonlamaları onun daha önceki eserlerinden esintiler taşıyor. Bu ölümsüz eserin dengeli kompozisyonunda gökyüzünün girdaba kapılmış hali, kendine has bir biçime sahip yıldızlar, geceyi aydınlatan ay, huzur içinde uykuya dalmış bir köy ve upuzun bir servi ağacı göze çarpıyor. Manzara, Van Gogh’un akıl hastanesindeki odasından görülen gerçek bir görüntü olsa da sanatçı resim yaparken gerçeğe pek sadık kalmamış durumda. “

Sadece bu kadar değil. Tablonun içeriğindeki dalgasal hareketler bilim adamlarının dikkatini çeker.

Üstteki video, Gogh’un “Yıldızlı Gece” tablosuyla türbülansı resmettiğini anlatan, hatta sonunda bu resmin 3 boyutlu hale gelip hareket ettiğini görebileceğiniz çok başarılı bir çalışmadır. Sonuna kadar izlemenizi tavsiye ederim.

Yıldızlı Gece resmi için ressamın kaldığı akıl hastanesindeki odasından görülen Saint-Remy-de-Provence şehrinin düşsel bir yorumu denebilir. Kardeşi Theo Van Gogh’a yazdığı sayısız mektuplardan birinde resimle ilgili şöyle yazar:  “Demir parmaklıklı penceremde adeta bir buğday tarlası görüyorum. Sabahları ise gün doğumunu tüm ihtişamıyla izliyorum.” Mektubu dikkate alarak uzun çalışmalar yapan bilim adamları, tablonun 25 mayıs 1889, saat 04:40’teki gökyüzünü gösterdiğini tespit etmişlerdir. 

Beğenebileceğin İçerikler

Vincent Van Gogh kimdir?

Vincent Van Gogh, 30 Mart 1853 tarihinde, Hollanda’nın Groot-Zundert köyünde dünyaya geldi. Köy papazı olan babası, onu 12 yaşında komşu köydeki okula gönderdi fakat okulu yarıda bıraktı. 16 yaşında babası Gogh’u Brüksel’deki “Goupil” galerisine resim satış elemanı olarak yerleştirdi. Sonra Londra’ya geçti. Burada kiralık olarak kaldığı evin kızına aşık oldu ancak teklifi reddedilince ruhsal bunalıma girdi ve Londra’yı terk etti. Daha sonra Brüksel’e yerleşti ve burada tanıştığı ressam Ridden van Rappart’ tan  dersler almaya, anatomi ve perspektif öğrenmeye başladı. Kardeşi Theo da Vincent’teki resim kabiliyetini keşfetmiş, maddi anlamda yardımda bulunmaya başlamıştı. Hayatı düzene girmeye başlamışken aşk hayatındaki çalkantılı dönemleri onu psikolojik olarak olumsuz etkiledi ve eski dönemlerine dönmeye başladı. Babası 1885’te ölünce, kardeşi Theo’nun da etkisiyle 1886’da Paris’e gitti ve kardeşi ile yaşamaya başladı. Sadece hayatının son 10 yılında resim yapmış olan Van Gogh, bu zaman zarfında 2000 civarında eser üretmiş, yaşarken tek bir resim bile satamamıştır. Psikolojisi darmadağın olan Vincent, kendi kulağını kesmesi üzerine Fransa-Arles yakınlarındaki Saint-Remy akıl hastanesine yatırıldı. 1890  yılının temmuz ayında intihar ederek yaşamına son verdi.

Moma , New York Güzel Sanatlar Müzesi digital ortamda !

Amerika’ya gidip de bu müzeyi ve eserlerini görmeye fırsatı olmayanlar için, MoMA arşivini dijital ortama açmış. İşte paha biçilmez link . 200.000 adete yakın esere ev sahipliği yapan müze, bu eserlerden 80.000 adetini bu internet sitesinden ziyaretçilerine sunuyor.

Beğenebileceğin İçerikler

Museum of Modern Art’a nasıl gidilir?
Dünyaca ünlü bir çok eseri de görebileceğiniz Museum of Modern Art, 11 West 53 Street, New York-Amerika adresinde bulunuyor. Web

Beğenebileceğin İçerikler