fbpx

“La Casa De Papel” bir diziden fazlası

Dünyada ve Türkiye çapında oldukça geniş kitlelere adını duyuran İspanyol yapımı dizi “La Casa De Papel”, Netflix platformunda yayınlanmaya başladığı tarihten (2017) itibaren büyük ilgi çekti.

“La Casa De Papel”‘in sadece bir dizi olduğunu düşünenler yanılıyor. Arjantin doğumlu yazar Carlos Maria Dominguez’in aynı isimli, “Kağıt Ev”, bir romanı da var. Dizisi yayınlanmaya başladığı günden itibaren tüm Dünya’da büyük heyecan yaratan bu kitap ve dizi arasında ne tür bir ilişki var?

“Kağıt Ev” (La Casa De Papel) romanının konusu nedir?

Kitap okumayı yaşam biçimi, neredeyse takıntı haline getirmiş bir insanın anlatıldığı roman, ilginç hikayesiyle de dikkat çekiyor. İçinde güzel sözler bulunan ve özellikle kitap okumayı çok sevenlere tavsiye edilebilecek 94 sayfacık ince bir kitap.

“La Casa De Papel”dizisinin konusu nedir?

Profesör olarak adlandırılan bir suç dehası, tarihin en büyük soygununu yapmayı planlar. Amacı İspanya Kraliyet Darphanesine girmektir. Bunun için de işlerinde uzman olan 8 suçludan oluşan bir ekip kurar. Ekip, 5 aylık bir eğitim sürecinden geçer ve bu sürede her ihtimali hesaba katarak soygunu kusursuz bir hale getirirler. Artık her şey hazırdır. 8 kişi, rehineleri de yanlarına alarak kendilerini İspanya Kraliyet Darphanesine kilitler fakat hiç hesaba katmadıkları olaylar gerçekleşir.

“La Casa de Papel” romanı ve dizisi arasındak bağ nedir?

Yukarıda göreceğiniz gibi iki eser arasında hiç bir benzerlik yok.

Dizide neden “Salvador Dali” maskeleri kullanılıyor?

Bu konuda özellikle “Dali Vakfı” çok rahatsız. Vakfa göre, hırsızlıkların ve insanların rehin alınmasının Dali maskesi kullanarak yapılması, Dali’nin tüm dünyada “parayı seven” ve “kötü bir insan” imaja sahip olmasına neden oluyor. Film yapımcıları en başta “Don Kişot” maskesi kullanmayı düşünseler de sonradan Dali maskesinde karar kılmışlar. Ayrıca yapımcılar, bunun sadece karikatür olduğunu söyleyerek, hak ihlali yapmadıklarını savunuyorlar.

“La Casa De Papel” dizisinin yeni sezonu ne zaman başlayacak?

La Casa De Papel ‘den beklenen haber geldi. Dünya çapında büyük bir ilgi gören soygun dizisi La Casa De Papel’in devam edeceği resmi olarak açıklandı. Úrsula Corberó, Paco Tous ve Alba Flores’ün başrollerini paylaşacağı La Casa De Papel ‘in yeni sezon tarihine dair bilgi ise dizinin resmi Twitter hesabından duyuruldu. Üçüncü sezon müjdesi veren tanıtımda ‘Senin de bizimle aynı şeyi beklediğini biliyoruz. Ve bize katılmak isteyen olur mu bilmek istiyoruz. Çünkü tarihin en büyük soygunu henüz bitmedi. Üçüncü kısım geliyor’ ifadeleri kullanıldı ve video tarih bilgisiyle paylaşıldı.

İlk bölümü 2 Mayıs 2017’de yayınlanan, 23 Kasım 2017’de ise ikinci sezonunu noktalayan La Casa De Papel, 19 Temmuz 2019 itibariyle kaldığı yerden devam ediyor.

Carlos Maria Dominguez kimdir?

1955 Arjantin doğumlu yazar, eleştiri başta olmak üzere bir çok farklı türde eser verir. 2002 yılında yayımlanan “La Casa de Papel” romanı, kısa sürede 20 den fazla dile çevrilir ve tüm dünyada yankı uyandırır.

Vinkmag ad

admin

Read Previous

Kenan Doğulu Açık Hava Konseri

Read Next

Starry Night (Yıldızlı Gece)… Van Gogh

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir