Anasayfa » Lagos Bienali

Lagos Bienali

Yazar 3noktacom

2019 Lagos Bienali’nde neler var, ne anlatılacak?

Üç Afrika kökenli sanatçı ve akademisyenin küratörlüğünde “Bir Şarap Şisesi ile Nasıl Lagün Yapılır” başlığıyla düzenlenen 2. Lagos Bienali’nde dünyanın çeşitli ülkelerinden 40’ın üzerinde sanatçı ve sanatçı kolektifinin eserleri yer alıyor. (Maalesef Türkiye’den bir sanatçı yok). 

Beinalin ismi (How to Build a Lagoon with Just a Bottle of Wine? ) Nijeryalı yazar Akeem Lasisi’nin “Lagos için Bir Şarkı” isimli şiirinden esinlenerek bulunuyor. Bu bienalde şehrin geçmiş ve günümüzde sahip olduğu ekoloji, yerleşim ve gelişim irdeleniyor. Bienal resmi web sitesi için tıklayınız.

Beğenebileceğin İçerikler
Bienalin isminin esin kaynağı şair Akem Lasisi’nin ilginç şiirlerinden birinin videosu youtube da izlenebilir.
Lagos Bienali’nden bir çalışma

Lagos nerede?

Lagos Nijerya’da bir şehirdir. Ülkenin yeni başkenti Abuja olsa da, en büyük nüfusu barındıran ve ticaretin merkezi eski başkent Lagos’dur. Nüfusu 20 milyon civarındadır (2100 yılında yaklaşık 60-100 milyon arası nüfüsa ulaşarak dünyanın en kalabalık şehri olması öngörülür). Şehir Lagos lagünü yanına kuruludur ve birçok adacıktan oluşur. Su seviyesinde olması nedeniyle, su baskınlarına sıklıkla maruz kalır. Yeraltı zenginlikleri ve özellikle petrol kaynakları barındırır.


Bienal ne demek? Bienal’in anlamı nedir?

Kelime anlamı olarak “her iki yılda bir” ya da “yılaşırı” anlamına gelir, “bi annual” dan türetilmiştir. İki yılda bir düzenlenen, kavramsal sanat eserlerinin sergilendiği etkinliktir. İlk bienal İtalya Venedik’te 1895 yılında düzenlenmiştir

Beğenebileceğin İçerikler

Beğenebileceğin İçerikler