Anasayfa » Andrea Bocelli’ye yağmur engeli

Andrea Bocelli’ye yağmur engeli

Yazar 3noktacom

Dünyaca ünlü sanatçı Andrea Bocelli, doğdugu köy Lajatico (Pisa)’daki “sessizlik tiyatrosu” nda (il teatro del silenzio) sahneye çıkmaya hazırlanıyordu. Her yıl geleneksel hale gelen bu buluşmanın 14.yılında, 27 Temmuz Cumartesi gecesi, “Ali di libertà”  isimli konser programı yoğun yağış nedeniyle iptal edildi.

Bu mevsimde Toskana’ya bu kadar fazla yağış düşmesi pek beklenen bir durum değildi. Yağmura hazırlıksız yakalanan organizatörler, konserin başlamasına sadece 1,5 saat kala konseri iptal ettiler. Tabii bu durum yüzlerce hatta binlerce kilometre uzaktan gelen insanları üzerken, erken gelenlerin ise Lajatico köyünün dar yollarında trafikte ya da konser alanı yakınındaki tarlalarda çamur içinde kalmalarına sebep oldu. Konser, pazartesi gecesine ertelendi. Cumartesi gecesi ertelenen ve 29 Temmuz pazartesi gecesi yapılan Andrea Bocelli konserinden notlar;

Ali di liberta” ne demek?

“Ali di liberta” Andrea Bocelli’nin Ekim 2018 de yayınladığı “Si” isimli albümünden bir parçanın ismi. Türkçe’ye “özgürlüğün kanatları”, şeklinde çevrilebilir. Ayrıca “le ali della libertà” İtalyanlar için 1994 yapımı meşhur film “The Shawshank Redemption” ya da “Esaretin Bedeli” anlamına gelir. Filmin orjinal ingilizce ismi “le ali della liberta” olarak çevrilmiştir.

Beğenebileceğin İçerikler

Neden “sessizlik tiyatrosu” ?

Beklenmedik ertelenme olayına rağmen”sessizlik tiyatrosu” Bocelli’yi dinlemeye gelenlerce, her sene olduğu gibi, hınca hınç dolduruldu. Bu kalabalığı görüp de buraya neden sessizlik tiyatrosu dendiğini anlamak hem kolay hem de zor. Konserin yapıldığı mekan Toskana’nın birbirine benzeyen vadilerinin birisinin ortasında, tatlı tepeleri tozlu toprağıyla hiçliğin ortasında. Hiç şüphesiz, yılın 363 günü burada hissedilebilecek belki de tek duygu”sessizlik”.  

Bocelli konserde ne kadar süre sahnede kaldı?

Konser başlama saati 20:30 idi ancak Bocelli sahneye saat 21:25 de geldi. 40 dakikalık ara sonrası 00:15 civarında konser tamamlandı.

Beğenebileceğin İçerikler

Bocelli konserinin içeriği neydi?

Bocelli sahneye at üstünde giriş yaparken, derin bir sessizlik oluştu, adı konmamış bir saygı duruşu gibiydi. Sessizliği, insan sesi ile yapılan ilk senfoni, Beethoven 9.senfoniden “inno” bölümü bozdu. Bocelli ve koro Avrupa Birliği’nin resmi marşı da olan bu parça ile Lajatico’yu dolduran farklı ülkeden gelmiş yüzlerce insana da güzel bir mesaj verdi “tüm insanlar kardeştir”.

Burada belirtmek isterim ki maalesef Bocelli ve diğer misafirlerin konuşmaları ve düşünceleri sadece İtalyanca idi. Italyanca bilmeyen misafirler konuşulanlardan bir şey anlayamadı. Oysa, iki kenardaki dev ekranlar kullanılarak bu eksiklik giderilebilirdi.

İlk bölümde Bocelli, soprano Larisa Martinez ve bariton Gianfranco Montresor ile birlikte meşhur opera eserlerinden parçalar seslendirdi. Özellikle Martinez ile seslendirdiği La Traviata’dan “Libiamo” parçası çok başarılıydı. Porto Rico doğumlu soprano Martinez, Bocelli’ye dünya turnelerinde eşlik ederek tüm dünyada tanınan bir isim oldu. Bocelli, G.Montresor ile birlikte söylediği Bizet’in meşhur “arkadaşlık düeti” ile de büyük alkış aldı. Italyan Montresor, çeşitli opera sahnelerinde rol aldığı gibi tıpkı Martinez gibi, Bocelli’ye dünya turnelerinde eşlik ediyor.

Beğenebileceğin İçerikler

Bocelli, konserin ikinci bölümünde sahnede tek başınaydı ve Italyan halk şarkılarını seslendirdi. Son bölümde ise 2018 yılının sonlarında çıkan “Si” isimli albümünden parçaları dinledik. Kendisine, 21 yaşındaki oğlu Matteo Bocelli ve genç İngiliz sanatçı Dua Lipa‘da eşlik etti.

Sahne tasarımı ile heyecan uyandıran konserde, kanatlı atlar, kanatlı figürler ve tabiki sahnedeki devasa kanatlı insan figürü “Gabriel” ilgi çekiciydi. Konserin içeriği ile ilgili Bocelli’nin yaptığı sosyal medya paylaşımlarında bu konuya dikkat çekilmişti; “Konser, insanlığın en eski ve güçlü arzularının şiirsel canlandırmalarına adandı. Bu gece atalarımızın ve tüm evrenin gayretlerini kutlayacağız. İnsanın tutkusu “Ali di liberta” nın özüdür. Ikaros’un mitinden Leonardo’nun uçan makinesine, uzay yolculuğunun zorluklarına…Bu gece hayal etmenin gücünü kutlayacağız”.

Matteo Bocelli” ve “Dua Lipa” kimdir?

Matteo Bocelli, Andrea Bocelli’nin 21 yaşındaki oğlu. Eğitimine konservatuarda devam ediyor.. Bu gece, “Fall on Me” isimli parçayı, baba oğul sırt sırta piyano çalarak sahnelediler.

Beğenebileceğin İçerikler

Dua Lipa, Kosova kökenli İngiliz şarkıcı(yaş 23). Lipa daha 13 yaşındayken ailesi Kosova’ya döner ancak o ailesini bir şekilde ikna edip 15 yaşında tek başına İngiltere’ye döner. Andrea Bocelli ile birlikte düet yaptıkları “If only” isimli parça çok beğenildi.

Ikaros’un kanatları , Da Vinci’nin makineleri ve Bocelli’nin kanatları

Ikaros, Yunan mitolojisinde geçen mucit ve uçan ilk insan. Balmumundan yaptığı kanatlarla güneşe uçmayı dener ama güneşe yaklaştığında kanatları erir ve Ege Denizi’ne düşüp ölür.

Leonardo Da Vinci, gökte süzülen kuşlardan esinlenerek çeşitli makineler düzenekler yapar. bu konuda 500 den fazla eskizi ve binlerce notu bulunur. Ornitopter (kanat çırparak havalanma) ve meşhur Gök vidası (helikoptere benzeyen dev fırıldak) tasarımları bugün hala takdir edilen çalışmalardır.

Beğenebileceğin İçerikler

Bocelli, konserinin sosyal medya tanıtımlarında atıfta bulunduğu Ikaros ve Da Vinci’yi, konserde dekor ve kostümlerle selamladı. Özellikle bu konser için Daniele Bosso tarafından tasarlanan “Gabriel” ilgi odağı oldu. Kanatlı insan figürü şeklinde, 7,5 ton agırlığında, 15 metre yüksekliğinde ve tamamıyla parlak metalden tasarlanan eseri Bosso şu şekilde anlatıyor; “ali di liberta” nın başlangıç sözlerine atıfta bulunarak bu eseri tasarladım.Başınızı kaldırın, Gabriel’e bakın ve uçmaya başlayın”.

İşte “ali di liberta” nın ilk bölümü; “notte splendida notte,lascia cadere una stella…” “gece harikulade gece. bırak gökten bir yıldız düşsün. O yıldız, çocuklarıma dürüstülüğün ve açık zihinli olmanın dünyada en kıymetli şey olduğunu anlatsın; Ayakların sağlam yere bassın ve gözlerin hep ileriye baksın”

2018 yılındaki Andrea Bocelli konseri notları.

“Gabriel”

Beğenebileceğin İçerikler

Beğenebileceğin İçerikler