Anasayfa » Tozlu Koleksiyondaki Servet

Tozlu Koleksiyondaki Servet

Yazar 3noktacom

Uzun süredir kayıp bir Rubens eseri nihayet bulundu. 140 yıldır bir ailenin özel koleksiyonunda toz toplamakta olan “Bir Hanımefendinin Portresi” isimli eserin üstündeki kir, toz, pislik ve vernik katmanları, uzmanlarca titizlikle temizlendi ve eser bütün ihtişamıyla yıllar sonra ortaya çıktı. Eserin, salgın sonrası Sotheby’s müzayede salonunda yapılacak ilk açık artırmada 2,5-3 milyon İngiliz sterlini civarında bir fiyata satılması bekleniyor.

Rubens’in 17. yüzyıl eseri, bir ailenin özel koleksiyonunda tam 139 yıl kaldı. Eldeki tek veriye göre sadece 1902 senesinde Londra Kraliyet Akademisinde teşhir edildi ve sonra tekrar aile koleksiyonuna döndü. 2017 yılına gelindiğinde ise, adını açıklamayan bir koleksiyoner tarafından 78.000 İngiliz sterlini ödenerek satın alındı. Rubens’in bizzat yapmasa da Rubens Atölyesi’nden çıktığı düşünülen eser, koleksiyoner tarafından incelenmek üzere Sotheby’s yöneticilerine götürüldü. Temizlik işlemleri bittikten sonra kızılaltı kameralarla gizli detaylar kontrol edildi. Taklitlerde olamayacak detaylar arandı, gökyüzünü çizen ama beğenmeyen büyük üstat, gökyüzünün sınırlarını değiştirmiş, hanımefendinin omuzları ve elbisesinin ufak detaylarını defalarca değiştirmiş, eller ve tırnaklarda birçok değişiklik yapmış. Uzmanlar eserin gerçekliğini teyit etti ve eser uzun süre sonra nihayet insanlığın ortak mirasına geri geliyor.

Güzel Haber! Koleksiyon konusunu merak edenler, Dokuz Eylül Müzecilik Bölümü’nün organize ettiği “Perşembe Konuşmalar”ında, bu perşembe (09.07.2020) “Türkiye’de Çağdaş Sanat Koleksiyonculuğu” isimli kitabın yazarı Dr. Ebru Nalan Sülün’ü @ebrunalansulun dinleyebilirler. Daha fazla bilgi için @muzecilik.toplulugu

Rubens kimdir?

Beğenebileceğin İçerikler

Peter Paul Rubens (1577-1640) Barok tarzın önde gelen isimlerindendir. Reform karşıtı sunak resimleri, portreler, manzara resimleri ve mitoloji öğeleri içeren tablolarıyla tanınır. Anvers’te Avrupa’nın önde gelen soyluları ve koleksiyoncularına resim üreten büyük bir atölye kurmuştur. En eski opera “Euridice” nin sahnelendiği Marie de Medici IV.Henry düğünü konulu yazımızda Rubens’in eserlerinden birini bulabilirsiniz. İşte o yazı .  Paris Louvere müzesindeki bir salonda, 1622-1625 yılları arasında yaptığı 24 eserde Marie de Medici’yi anlatır.

Beğenebileceğin İçerikler