fbpx

Arabadan İnmeden Van Gogh Sergisi

Toronto Kanada’da, sanatseverler arabalarından inmeden resim sergisi gezebiliyorlar. Bu ilginç sergide, Van Gogh’un en güzel 52 eseri projektörden yansıtılıyor ve ziyaretçiler 90 milyon renkli pixelin içinde, 35 dakikalığına Van Gogh’un dünyasına giriyorlar. Dün açılan sergi, 31 Temmuz’a kadar gezilebilecek.

Sergiyi gezen bazı ziyaretçilerin yorumları;

“Arabanın içinde olmak ve sanatın tadını çıkarmak. Rahattı ve koronavirüs günlerinde çok güvenliydi” (yaş 52)

“Sanat eserleri arasında yürüyemesem de , klasik bir sanat galerisi veya müzede yaşayamayacağım üç boyutlu bir sanat ekinliğiydi” (yaş 17)

Sergi iki kısımdan meydana geliyor, isteyenler özel çizilmiş dairelere dikkat ederek sergiyi yürüyerek gezerken, diğer bir salonda ise sadece arabanın içinden sergiyi takip ediyorlar. @immersivevangogh https://vangoghexhibit.ca/

Vincent Van Gogh kimdir?

Vincent Van Gogh, 30 Mart 1853 tarihinde, Hollanda’nın Groot-Zundert köyünde dünyaya geldi. Köy papazı olan babası, onu 12 yaşında komşu köydeki okula gönderdi fakat okulu yarıda bıraktı. 16 yaşında babası Gogh’u Brüksel’deki “Goupil” galerisine resim satış elemanı olarak yerleştirdi. Sonra Londra’ya geçti. Burada kiralık olarak kaldığı evin kızına aşık oldu ancak teklifi reddedilince ruhsal bunalıma girdi ve Londra’yı terk etti. Daha sonra Brüksel’e yerleşti ve burada tanıştığı ressam Ridden van Rappart’ tan  dersler almaya, anatomi ve perspektif öğrenmeye başladı. Kardeşi Theo da Vincent’teki resim kabiliyetini keşfetmiş, maddi anlamda yardımda bulunmaya başlamıştı. Hayatı düzene girmeye başlamışken aşk hayatındaki çalkantılı dönemleri onu psikolojik olarak olumsuz etkiledi ve eski dönemlerine dönmeye başladı. Babası 1885’te ölünce, kardeşi Theo’nun da etkisiyle 1886’da Paris’e gitti ve kardeşi ile yaşamaya başladı. Sadece hayatının son 10 yılında resim yapmış olan Van Gogh, bu zaman zarfında 2000 civarında eser üretmiş, yaşarken tek bir resim bile satamamıştır. Psikolojisi darmadağın olan Vincent, kendi kulağını kesmesi üzerine Fransa-Arles yakınlarındaki Saint-Remy akıl hastanesine yatırıldı. 1890  yılının temmuz ayında intihar ederek yaşamına son verdi.

Diğer bir yazı; Yıldızlı Gece

Vinkmag ad

admin

Read Previous

Garip Günlerde Kumaş

Read Next

Tozlu Koleksiyondaki Servet

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir