Anasayfa » Sevil Berberi Operası Süreyya Operasında, Bir gün kaderimiz değişecek mi?

Sevil Berberi Operası Süreyya Operasında, Bir gün kaderimiz değişecek mi?

Yazar 3noktacom

Bu sene üçüncü kez Rossini’nin Sevil Berberi operasını seyretmiş oldum. Önce Fransa’da sonra Istanbul’da Alman sanatçıların sahnelemesiyle ve son olarak 21 Aralık gecesi kendi sanatçılarımızın performansıyla. Karşılaştırma yaptığımda açıkcası kendi sanatçılarımızın performansını bayağı başarılı buldum.

rossini sevil berberi operası 1.perdenin son sahnesi

“Sevil Berberi” operası çok komik ve sıkılmadan izlenebilecek bir opera. Dönemin eserlerinde sıklıkla rastlanan diyaloglar bu oyunda da bir hayli fazla. Bu diyaloglar metine sadık kalınarak Italyanca yapılıyor. Ne zaman yaratıcı ve değişim seven bir yönetmen çıkacak da bu diyalogları Türkçe yapacak merakla bekliyorum. Umarım bir gün kaderimiz değişecek ve Italyanca olmasına hiç gerek olmayan bu diyalogları Türkçe dinleyebileceğiz.

Beğenebileceğin İçerikler

Kont, Caner Akın ve şefin uyumu çok başarılıydı. Bunu özellikle Rosina (Nesrin Gönüldağ) nın penceresi altında söylediği aryada hissettim. Yeteneklerinin farkında  ve kontrolluydu. Ancak aynı şeyi Figaro (Caner Akgün) için söyleyemeyeceğim. Meşhur “Figaro” aryasını seyircilerin arasına inerek söylemesi güzel bir sürprizdi ama kendisini fazla zorladığını hissetmek zor olmadı. Arya bittiğinde seyirciden hayli alkış almayı başardı.

Rosina (Nesrin Gönüldağ) sahneye enerji kattı. Figaro’nun düğünü operasında Cherubino rolünden sonra kendisine daha uygun bu rolde göz doldurdu.

sevil berberi operası rosina rolünde Nesrin Gönüldağ sahnede

Don Bartolo rolündeki Ali Ihsan Onat müthişti. Don Basilio (Suat Arıkan) ile birlikte dedikodu ve iftirayı anlatan düetleri bugüne kadar izledigim tüm Sevil Berberi operaları içinde en başarılısıydı. Hele o koltuktan düşüş zamanlaması ve hareketlerini hayranlıkla izledim. Ali Ihsan Onat’ı Nisan 2009 daki Don Pasquale operasında da çok başarılı bulmuştum.

Beğenebileceğin İçerikler

Kont ve Figaro’nun uyumunu çok iyi bulmadım ve son olarak Kont Caner Akın’ın sarhoş numarasına biraz daha çalışması gerekiyor gibi geldi.

Orkestra ve şef (Vladimir Lungu) çok iyiydi. Güzel bir gece geçirmemizi sağlayan sanatçılara teşekkür etmek gerekiyor.

Süre: 2 perde. 1.perde 1,5 saat. 2. perde 50 dakika. Arayla birlikte 3 saat civarında.

 sevil berberi operası sonrası sanatçılar sahnede

Beğenebileceğin İçerikler

Diğer Yazılar;

sevil-berberi-ve-halic-sutluce-kongre-merkezi

paris-opera-bastille-ve-sevil-berberi

Beğenebileceğin İçerikler