Anasayfa » Nisiotiko Restaurant, Dedeağaç Aleksandroupoli

Nisiotiko Restaurant, Dedeağaç Aleksandroupoli

Yazar 3noktacom

Ipsala sınır kapısından çıkınca Yunanistan’da ilk karşınıza çıkacak kent Dedeağaç (yunanca Alexsandroupolis). Sınırdan sadece 45 km uzaklıkta ve Türk telefon şebekelerinin rahatlıkla kullanılabildiği şirin bir şehir. Ismi 1920 lerde Yunan kralı Alexander I (Büyük İskender değil) düşünülerek verilmiş.Türkçe ismi Dedeağaç’ın ise XV. yüzyılda yörede yaşamış olan bir bektaşi dedesinden geldiği rivayet ediliyor. Dede her gün akşama kadar kentte yer alan tekkesinin yanıbaşındaki bir ağacın dibinde otururmuş.Ağaç ve bektaşi dedesi hep birlikte anılır olmuş.

Liman bölgesi, sahildeki kafe ve rastaurantlarıyla şehrin en hareketli bölgesi. Bu cadde üstünde yer almayan, kendisini biraz içeriye saklamış Nisiotiko restaurant, sahil şeridine yakın Zarifi sokak da yer alıyor.

10 yıllık bir restaurant. Sahibi Kreakos Bey Türkçe anlıyor. Nisiotiko türkçe “adadan” anlamına geliyormuş. Beyaz tonlarda düzenlenmiş dekorasyonuyla çok rahatlacı ve şık bir restaurant.

Beğenebileceğin İçerikler

Servis ve balık sunumları Yunan restaurantların genelinde olduğu gibi başarılı. Fener balığı biraz tuzlu sunuldu ama çok lezzetliydi.

Fiyat : Kişi başı 25-30 Euro
Tel: 00 30 25510 20990

Beğenebileceğin İçerikler