Anasayfa » Saf ve Düşünceli Romancı, Orhan Pamuk, Kitap-Yorum

Saf ve Düşünceli Romancı, Orhan Pamuk, Kitap-Yorum

Yazar 3noktacom

orhan pamuk saf ve düşünceli romancı kitap

“Roman konusunda bildiklerimden ve öğrendiğim en önemli şeylerden yapılmış bir bütündür bu kitap. Romanlar hakkında bana en önemli görünen şeyleri kısaca söyledim”. (1) Orhan Pamuk, 2009 yılında Harvard üniversitesinde verdiği derslere ait notlarını kitap haline getirmiş. Genel olarak sıkılmadan okunabilinecek bir kitap. Özellikle roman yazma niyetinde olanlar okumalı.

Kitabın üniversitede verdiği konferans notlarından oluşması ve hitap ettiği kesim edebiyat ile ilgilenen kimseler olduğu için bazı bölümlerde detaylar sıkıcı olabiliyor. Kitapta ilginç şeyler de karşınıza çıkıyor. Pamuk, 1980 lerin başında Türk filmleri için senaryolar yazmış. Internette araştırma yaptığımda ise sadece 1992 tarihli “Gizli Yüz”  filmine senaryo yazdığını bulabildim. Diğer senaryoları ile ilgili bilgi yok. Diğer ilginç konu ise Anna Karenina hayranlığı. Gelmiş geçmiş  romanların en büyüğü (2) olarak nitelendirdiği bu romanı neredeyse her ders anlatıyor ve sürekli tekrar ediyor.

Beğenebileceğin İçerikler

Tolstoy’dan ve büyük eserinden sevgili öğrencilerine sıkılıkla bahseden Pamuk, ne yazık ki Yaşar Kemal, Aytmatov vb. yazarlardan hiç bahsetmiyor. Koca kitapta Türk edebiyatı ve Türk yazarları hakkında çok az kelime geçiyor  (biraz  Mahmut Ekrem-Araba Sevdası) bu da artık kanıksadığımız bir Pamuk klasiği.

Kitap 145 sayfa, 13 TL.

1) Pamuk, Orhan, Saf ve Düşünceli Romancı, Iletişim Yayınları, Istanbul 2011, syf.138

2)a.g.e, syf.11

Beğenebileceğin İçerikler
Beğenebileceğin İçerikler