fbpx

Zlatni Bokal Restaurant, Belgrad

zlatni bokal restaurant skaradarska street cadde Belgrad

400 metre civarında,  fazla uzun olmayan ama Belgrad’ın en meşhur sokaklarından biri Skadarska.  Bir dönem Belgrad’ın ve dolayısıyla Sırbistan’ın bohem hayatının merkezi olmuş bu sokak. Dura Jaksic (1832-78) bu soktakta yaşamış hem şair hem de ressam. Skadarska 34 numaradaki evi bugün resim galerisi. Borisav Stankovic (1876-1927) en ünlü eseri “Kirli Kan” ı bu sokakta tamamlamış. Isimlerini sayamadığım birçok Sırp sanatçının dışında Alfred Hitchcock gibi sanatçılar ve Bush gibi politikacılar da bu sokağı ziyaret edenlerin arasında.

Skadarska bugün sağlı sollu restaurantların, galerilerin ve hediyelik eşyaların satıldığı dükkanların bulunduğu bir sokak. Hem Sırplar hem de turistlerin favori mekanlarından biri. Sokağa araba girişi yasak ve arnavut kaldırım taş kaplı. Bizim “arnavut kaldırım” dediğimiz bu taşlara Sırplar “kaldırma” diyorlar. Osmanlının Belgratta bıraktığı izlerden sadece biri.

Kitapçıya girip Sırbistan tarihini anlatan ingilizce bir kitap isterseniz ne yazık ki fazla seçeneğiniz yok. “History of the Serbian people” isimli eserde, Osmanlı egemenliği altında Sırpların yaşadıkları şöyle anlatılmış;

“ Sırplar, Türklerin egemenliğinde yaklaşık 300 yıl yaşadılar ve tamamiyle hür kalmaları 1913 yılını buldu. Sırpların Türklerin esareti altındaki yaşamı çok zordu. Sırpların hiçbir hakkı yoktu, yüksek vergi ödediler ve zorla (para verilmeden) çalıştırıldılar. Türkler her uygun zamanda Sırplara işkence ettiler ve kimsenin yaşamı güvende değildi. Genç Sırpları aldılar, onları asker olarak yetiştirip Türk yaptılar ” (1)

Bulabildiğim tek kitapta yazılanlar bunlardı. Acaba okullarda Osmanlı dönemi nasıl anlatılıyor merak etmiyor değilim.

skadarska caddesi street

Skadarska 26 numarada, ZLATNI BOKAL isimli restaurant bulunuyor. 1967 yılında restaurant haline getirilmiş, bu tarihe kadar yaklaşık 100 yıl sadece şarap servis edilen bir mekanmış.

Dunja,  Sırpların geleneksel içkisi yani rakıları. Tadında biraz benzerlik olsada sadece üzümlü değil, başka çeşitleri de var. Ufak bardaklarda servis edilen içkinin fiyatı 190 Dinar. (98 dinar:1 Euro) Srpska sırp salatası, peynirli olarak sipariş etmenizi tavsiye ederim, fiyatı 220 Dinar.

Hem et hem de balık servisi yapan bu restaurantın iç mekanı, daha önce burada yemek yemiş sanatçıların fotoğrafları ile süslü. Canlı müzik ve hızlı servis gerçekten başarılıydı.

srpska salata sırp salatası zlatni bokal restaurant belgrad

   zlatni bokal restaurant menü belgrad

 

 

 

 

 

 

Zlatini Bokal

Adres: Skadarska 26,

Tel: 00 381 11 3234 834 

(1) St. Stanojevic (1874-1937), History of the Serbian People, Thos yayınları, Ilk yayımlanma 26.09.1922, syf. 27

Not: Diğer restaurant,  www.dvajelena.rs, Skadarska 32, Tel: 00381 11 3234 885

Vinkmag ad

Serkan Şahin

Read Previous

Fenerbahçe Gaziantepspor maç notları, “Allah’ım ne olur 1 gol, hakkımızı istiyorum”

Read Next

Hayat, Ayşe Kulin, Kitap-Yorum

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir