Anasayfa » Minyatüre 600.000 dolar

Minyatüre 600.000 dolar

Yazar 3noktacom

06 Ocak tarihinde, Londra British Museum 440.000£ (577.000 usd) bağış topladığını duyurdu. Böylece Nainsukh’un Borazancılar isimli eserinin ödemesi yapılacak ve eser müzede kalmış olacak. Bu minyatür, Hindistan resim sanatının tarihinde çok önemli bir parça.

Borazancılar isimli eserde ne anlatılıyor?

Eserde korna çalan birkaç borazancı görülür. Eser Hindistan ziyareti esnasında ressam Winifred Nicholson tarafından satın alınır ve 1920’de İngiltere’ye getirilir. 2018 yılına kadar ailede kalır. 2018’de aile ihraç lisansı için başvurur, zira yurtdışında alıcılardan ilgi göreceğini düşünürler. İngiliz Kültür Bakanlığı lisansa onay vermez. Muhtelif vakıflardan bağışlar toplanır ve nihayet eser British Museum’da kalır.

 7 Borazancı, Hint Minyatür Sanatı, Kağıt üzerine suluboya, 16.3 x 23.7cm, Nainsukh (1710-1778), tahmini eser tarihi (1735-1740)

Gulerli Nainsukh kimdir?

Nainsukh (1710-1778) Güler Devleti’nde doğar ve o nedenle Gülerli Nainsukh olarak bilinir. 1740 lı yıllarda Guler’i terk eder ve Jasrota’ya taşınır. Nainsukh hayatının büyük kısmı boyunca saray ressamıydı ve birkaç Rajput’un (ağa , yönetici) himayesine girdi. Her Rajput ile tarzı değişim gösterdi ve bölgenin resim tarzına da büyük etkisi oldu. Minyatür çizimleri o dönemki hayatı anlatır, akşam yemeğinden sonra, ya da nargile içme esnasında veya toplantılar eserlerinin konusu olurdu. Ayrıca Hinduizm destanlarını da eserlerinde kullanırdı. 100 den fazla eseri günümüze ulaşmıştır.

Hint sanatının en tanınmış ismi olarak kabul edilir ve hakkında yazılmış birkaç kitap vardır. Amit Dutta’nın yönettiği “Nainsukh” isimli 2010 yapımı film, Nainkush’un hayatını anlatır.

Beğenebileceğin İçerikler

Nainsukh eserlerinden örnekler

1760 yılına tarihlenen Nainsukh eseri.
1745-1750 yıllarına tarihlenen Nainsukh eseri.

Hint resminde, sanatçıların eserlerinde kendilerini tasvir etmeleri nadirdir. Bunu yaptıkları zaman da genellikle bir kenarda ufak bir detay gibidir. Ama burada, Nainsukh kendini göze çarpan bir şekilde tasvir etder. Öne doğru eğilerek, prens Balwant Singh’in resmine tepkisini bekliyor. Bu olağandışı kompozisyon, prens ve sanatçı arasındaki ilişkiyi ortaya koyuyor. Kumaşla kaplanmış nargile (tütün borusu) ve arkada görünen yemyeşil yaprakların işlenmesi olsun Nainsukh hiçbir ayrıntıyı atlamıyor.

Nainsukh’un yirmi yıldan fazla bir süre yanında çalıştığı Prens Balwant Singh hakkında çok fazla bilgi yok. Güçlü bir iktidara sahip bir prens olmadığını biliyoruz. Ancak koşulları ve ait olduğu devlet, Jammu veya Jasrota hakkında farklı görüşler var.

Güler neresi?

Beğenebileceğin İçerikler

Güler, Aşağı Himalayalar’da küçük bir Hint tepe devletiydi. Başkenti, modern Himachal Pradesh’te Haripur Güler şehriydi. Krallık, 1415 yılında, eski kraliyet kangra ailesi ailesinin bir parçası olan Raja Hari Chand tarafından kuruldu.

Beğenebileceğin İçerikler