Anasayfa » Müziğin resmi – Farinelli

Müziğin resmi – Farinelli

Yazar 3noktacom

Carlo Broschi Farinelli (1705–1782) döneminin en meşhur şarkıcısıdır. Jacopo Amigoni (1682-1752) ünlü ve başarılı portre ve tarihsel manzara ressamıdır. Bu ikilinin yolu kesişir ve Amigoni, Farnelli’yi birçok kez resimler. İşte onlardan biri;

“Defne yapraklı bir taç , Yunan mitolojisinde müziğin iham perisi “Euterpe” tarafından, Farinelli’nin başına konur. Arkadaki melek karakterleri şöhreti temsil eder. Müziğin ve sanatın tanrısı Apollo’nun büstü ve çelenk, Farinelli’nin sanatsal yüceliğine işaret eder”

Romanya Ulusal Sanat Müzesi’ndeki Farinelli tablosu – Jacopo Amigoni

Belçikalı yönetmen Gerard Corbiau’nun yönettiği “Farinelli” isimli filmde, Handel ile aynı dönemde yaşayan kastrato şarkıcı Farinelli’nin hikâyesi anlatılır. Kadınların opera sahnesine çıkmasının yasak olduğu yıllarda, erkek çocuklar küçük yaşta hadım edilir, seslerinin tiz ve çocuksu kalmaları sağlanır. Ne kadın ne de erkek denilebilecek bu “üçüncü ses” dinleyenlerde farklı duygular uyandırır. Daha ayrıntılı bilgiyi yakında yayımlanacak “Hayal Melodileri” isimli kitabımızda bulabilirsiniz.


https://www.youtube.com/watch?v=lAK1wMvFRos
Beğenebileceğin İçerikler