Anasayfa » George Enescu Festivali

George Enescu Festivali

Yazar 3noktacom

Romanya’da Eylül ayı “George Enescu” ile dolu geçer. Başta başkent Bükreş olmak üzere çeşitli şehirlerde açık hava konserleri, konferanslar ve ünlü sanatçıların katılımıyla konserler düzenlenir. Bükreş’te aynı gün içinde 7 farklı mekanda konser düzenlendiği bile olur. Romenler, bu yetenekli vatandaşlarına sahip çıkar, unutulmasına izin vermez. Bunu yaparken de gençlere ilham verir ve onları özendirir.

11 Eylül akşamı şef Jurowski yönetiminde bir konser programı müzikseverler ile buluştu.

Şef Vladimir Jurowski, 1972 yılında Rusya Moskova’da doğar, 18 yaşında ailesi ile Almanya’ya göçer. Onlarca opera ve senfoni sahneler. Jurowski, 1936 yılında kurulmuş ve 63 yıldır birçok sanatçı ile çalışmış “Evgeny Svetlanov” Devlet Akademi Senfoni Orkestrası‘nın sanat yönetmenliğini yapar. 47 yaşındaki şef, geceki performansında enerjik bir görüntü sergiledi.

Retinsky’nin “De profundis” isimli eseri ile konser başladı. Dimitriy Şostakoviç’in 2 nolu piyano konçertosu ve son olarak Enescu’nun 2 nolu senfonisi ile konser tamamlandı. Şostkoviç’in konçertosunda, piyano da Romen sanatçı Alexandra Silocea sahnedeydi.

Beğenebileceğin İçerikler

George Enescu kimdir?

George Enescu (1881-1955), Romenlerin en ünlü klasik müzik bestecisidir. Bestekarlığının yanında, keman virtüözü, piyanist, şef ve iyi bir öğretmendir. Eserlerinde Romen halk müziğinin Ciocarlia (tarla kuşu) ve Perinita (Romen halk oyunu) tınıları duyulur.

Enescu’nun en meşhur eserleri nedir?

En meşhur eserleri arasında, Romen Rapsodileri (1901–1902), Oedipe operası (1921-1931) ve Vox Maris senfonik şiiri sayılabilir.

Beğenebileceğin İçerikler

“De Profundis” nedir, ne hatırlatır?

“De Profundis” (“derinliklerden dışarı”) pek meşhur bir Oscar Wilde (1854-1990) eseridir. İrlandalı yazar eşcinsellik suçlamasıyla hapse düşer ve sevgilisi Lord Alfred Douglas’a bir mektup yazar. 1897 yılında yazdığı bu uzun mektup neredeyse tek başına bir edebiyat şaheseridir.

Ancak Alexey Retinsky’nin “De profundis” isimli eserinin, Oscar Wilde ile bir ilgisi yoktur. Ukrayna asıllı Avusturya’lı genç besteci (36 yaşında) ilk defa 2012 yılında sahnelenen bu eserinin ilhamını Zebur’dan alır. Davud’a indirilmiş bu kutsal kitabın 130. bölümünün ilk cümlesi “de profundis” yani “derinlerden” kelimesiyle başlar.

“Out of the depths I cry to you, Lord;
Lord, hear my voice.
Let your ears be attentive
to my cry for mercy. “

Beğenebileceğin İçerikler

Şostakoviç’in 2 nolu piyano koçertosu

Dünyaca ünlü Rus besteci Şostakovic (1906-1975) bu eseri, 1957 yılında, 19 yaşındaki oğlu Maxim’e doğum günü hediyesi olarak yazar. İlk sahnelemesini de oğul Maxim, Moskova konservatuarından mezuniyet töreninde yapar. Eser 3 bölümden oluşur ve özellikle 2. bölüm çok beğenilir. “Fantasia 2000” isimli Walt Disney yapımı müzikli animasyon filminin, Andersen’in “Kurşun Asker” masalının anlatıldığı bölümde bu eser kullanılır.

Şostakovic 2 nolu piyano konçertosu videoda 1.20 den itibaren

Beğenebileceğin İçerikler