Anasayfa » Moskova Balsoy Tiyatrosu, Verdi La Traviata

Moskova Balsoy Tiyatrosu, Verdi La Traviata

Yazar 3noktacom

IMG_2276

Rusların en büyük sanat evi Balsoy Tiyatrosu. 6 koca yıl restorasyon bitmedi, buna ragmen inşaat firmasına yanlışlıkla ! 3 kez hakediş/ ödeme yapıldığı söylendi. Bir balet kızdığı sanat yönetmenine kezzap attı ve son olarak balerinlerle ilgili fuhuş iddiası. Rusların şık binası ne yazıkki şık olmayan konularla anılıyor.

Bina çok modern. 7. kata kadar asansörlerle çıkabiliyorsunuz, salon dolu olmasına ragmen havalandırma sorunu yok ve tabiki sahne fevkalade kullanışlı, geniş. At ve arabası birlikte sahneye girmesine ragmen, sahnede yok gibiydi.

Beğenebileceğin İçerikler

Kısmette bu binada 3 Nisan gecesi Verdi nin La Traviata sını seyretmek ve Oksana Shilova ile tanısmak da varmış. Vıoletta rolundeki Shılova rolun geregi olarak değil kesinlikle performansıyla gecenin yıldızıydı, hayran bıraktı. Meşhur “semre libera” aryasındaki performansını unutmayacağım, hem bu zor aryayı okuyup hem de kendi etrafında dönecek enerjiyi ve gür sesi bulması, diyecek söz yok.

Şef Laurent Campellone orkestrasına hakim, tam patron. 1. bölümün sonundaki orkestranın ani freni ve hemen vites yükseltmesi tüyleri diken diken eden , çalışıldığı çok net olan harika bir performanstı.

Tabii birde sahne direktörünü de unutmamak lazım, Peter John Davison. Meshur uvertür sessiz sakin bir hastane odasında başladı ve üvertür sonunda hareketli partiye nasıl bağlayacaklarını düşünürken, Violetta beyaz hasta elbisesini attı ve altından siyah parti elbisesi çıktı, hastane ortamı saniyeler içinde yerini parti ortamına bıraktı.

Son olarak, girişte satılan operayı anlatan kitaplar yasaklansa acaba daha mı iyi olur? Ne yazıkki konuyu bilmeyip iyi niyetle kitap karıştırıp anlamaya çalışanlar aslında müziğe kendilerini bıraksalar hersey onlar için daha güzel olacak. Dışarıdan eziyet çekiyorlarmış gibi gözüküyor.

Beğenebileceğin İçerikler

Uzun zamandır yazamıyorum ama dün geceki özel gece buraya not edilmeliydi.

Beğenebileceğin İçerikler