fbpx

Aşkın Gözyaşları Tebrizli Şems, Sinan Yağmur, Kitap-Yorum

aşkın gözyaşları tebrizli şems sinan yağmur

“Mevlana da eskiye ait ne varsa sildim…Vaazı, medreseyi bıraktı, halkla bağını keserek;

“Dün, dünle beraber gitti cancağızım

Ne kadar şey varsa düne ait

Şimdi yeni şeyler söylemek lazım” dedi.

Tam bir teslimiyetle bana bağlandı, zira teslim ve rıza mertlerin işi idi” (1)

Kitapçıların çok satanlar bölümünde rastlayacağınız bu eserde, Şems’in kendi ağzından yaşadıkları anlatılıyor.

Ne yazık ki bu kadar güzel bir konu için özel bir kurgu çalışması yapmayı gerek görmemiş yazar. Bazen Şems’in ağzından bazen 3. tekil şahıs ile yazmış. Dağınık  ve anlatım bozuklukları fazla bir eser olmuş.

Başlangıçta etkileyici bir giriş ile Şems’in hikayesini dinlemeye başlıyorsunuz. Isminin verilme hikayesi çok başarılıydı (2). Sayfalar ilerledikçe kitap etkisini yitirmeye başladı. Şems’in Aksaray’da bir mescitte gecelemeyi istemesi ve buna karşı çıkan müezzin ile hikayesi (3) beni biraz rahatsız etti. Şems kendi ağzından bir kitap yazmayı düşünseydi ve böyle bir olayı (en azından bu şekilde) kitabına yazmazdı diye düşündüm.

Şems’in, Mevlana’dan bir testi şarabı sırtına yükleyerek halkın arasından dergaha getirmesini istediği bölüm (4) ve Şems’in ölüm sahnesi yani final çok iyi tanımlanmış (5).

Şikayet konulu kısa bir hikaye de vardı kitapta. Bu ilginç hikayenin özeti;

“Ağır hastalanan bir sofi’yi hekime götürmüşler. Hekim “ Şikayetin nedir?” diye sormuş. Sofi irkilmiş “Hiçbir şikayetim yok benim” diye cevap vermiş. Şaşıran hekime sofinin arkadaşları açıklamışlar “O sofidir. Şikayet etmez. Şikayetin nedir diye boşuna sorma. Ona neren ağrıyor, diye sor, ancak o şekilde cevap verir” demişler. (6)

Bu hikaye, en ufak şeylerden bile sürekli şikayet ediyoruz diyerek açıklanmış. Buraya kadar güzel. Ancak buğdayın ezilerek, tohumun ekilerek kullanıldığına atıfta bulunarak “ o şikayetler, tohum gibi bazen yerin dibine sokar bizi; ama sonu güzeldir, çiçek açar her tohum gibi…” yorumundan hiç birşey anlayamadım. Bir anlayan çıkar da, bana da anlatırsa çok sevinirim.

Şems’i tanımayanlar için farklı bir bakış açısı getirecek bir eser. Birçok eksikliklerine rağmen, ana fikri ve Mevlana-Şems ilişkisini yorumlaması açısından okunabilir.

(1) Yağmur, Sinan, Aşkın Gözyaşları, Karatay Akademi Yayıncılık, 160. Baskı, Aralık 2010, Konya, syf. 121

(2) a.g.e., syf. 14-15

(3) a.g.e., syf. 42-43

(4) a.g.e., syf. 72-74

(5) a.g.e., syf. 236

(6) a.g.e., syf. 125

Vinkmag ad

Serkan Şahin

Read Previous

Fenerbahçe Trabzonspor maçı notları , “Benimle evlenir misin Kübra?”

Read Next

Fenerbahçe Kayserispor maç notları_ “34 ZS xxx ne yapmaya çalışıyorsun?”

10 Comments

 • Kalemimi kitaba yoldaş eyledim ve başladım kendimce ben gördüğüm bende görmek istediğim yerlerin altını çizmeye öyle koşmuşumki sayfaların ardından kalem beni kaybetmiş yoldaşlığını benle bitirmiş bana sesleniyordu:Durma lüzum yok bana bu kitapta her kelime kıymetli beni değil ŞEMS’i yoldaş eyle gönlüne durma devam et.Yol bitti en son cümleyle kitabın adının neden neden aşkın gözyaşları olduğunu anladım ve ağladım aşkı bulurda insan ağlamaz mı?Kalemimin ucunu sayfadan çekerken RABBİM den ”AŞK” dilerim GÜNEŞ’in ki gibi MEVLANA ‘nın ki gibi kalbimde aşk isterim ŞEMS,MEVLANA gibi yoldaş,maşuğumu isterim.(kitabın ardından kalbimden geçip dudaklarıma değen kelimeleri kitaba not ettim burdada paylaşmak istedim.AŞKIN GÖZYAŞLARI diyerek başlamıştım aşkı buldum kitapta gözyaşlarımla son sayfayı kapattım.Emeğinize sağlık.

 • Kitap ilk başta çok sıkıcıydı.Okudukça çok memnun kaldım.Ben bir mevlana torunu olaraktan tebrizli şemsi konya halkının anlayamaması beni çok üzdü.Kitabı bitirdikten sonra ilk 2 gün tebrizli şemsin öldürülüşü gözümün önünden gitmedi.Bu olay sanki dün yaşanmış gibi konyadaki insanlardan nefret eder gibi baktım.2. kitabında ise Hz. Mevlananın Allah yolunda tebrizli şemsiz kalması beni 2.kez çok etkiledi.Konyaya birdaha geliş tarihinizi yorumunuzla bekliyorum….

 • Kitabı severek okudum Mevlananın eserleri ve hayatı ilgi alanım olduğu için daha dikkatli okudum.Kitabın konusu 13.yüzyılda geçtiği için yazarın kullandığı bazı kelimeler iyi yazılmış bir romanın biraz tadını kaçırmış.Bu kelimeler:entrikalar(S.7),ipotek(s.15)suikastçı(s.31),parafraf(s.34)klasik(s.50)sosyal hayat(s.56)caddeler(s.73)depo(s.89)motive(s.98)teneke(s.116)tahsil dereceleri(s.117)kaprisli(s118)kasa(s158)karakol(s.159)aristokrasi(s.164)normal(s.167)ekonomiksorunlar(s.179)dramatize(s.180)dinamit(191)ideal(s197)şifre(s219)bumerang(s224)kriz(237)vb.daha bikaç kelime12.04.2011,.

 • şimdi bitirdim kitabınızı..Anladımki elif şafak ve siz beni bambaşka diyarlara götürdünüz..Bir aşk ancak böyle güzel kalemlerle anlatılabilir..
  sağolun..

 • Kitap beni aldı ve bilmediğim ama hakkında bilgi edinmekten çok zevk aldığım diyarlara götürdü.. Eğer ki Hz. Mevlana ve Şems hakkında bilgi edinmekten hoşlanıyorsanız bu kitabı alın derim.. Elif Şafak ın Aşk ının okuduktan sonra bu alana ilgim olduğunu keşfettim ve ne zaman biryerde Şems ya da Hz. Mevlana hakkında yazılan bir kitap görsem hemen ilgilenmeye ve kitabı edinmeye çalışyorum… Dini duyguların sömürüldüğünü düşündüğüm günümüz hayatının gidişatına bence tokat gibi inen, insanı düşündüren, kendi iç muhabesebini yaptıran bir kitap diye düşünyrm.. O yüzdendir ki bu konuya olan ilgim..

 • Okumaya doyamadığım bir seri.Ben okuduktan sonra arkadaşlarıma da okuttum ve ben ne kadar etkilendi isem onlar da benim kadar etkilendiler.ALLah sizden razı olsun…..

 • felsefede boğulmuş kendini anlamaya çalışan bi meçhule enelll hakkı anlama yollunu aşkın yolunu nefsten sıyrılıp tevhidi anlamayı göstermiştir bu kitap ……..aşk ile kalın……

 • ben kitap hakkında bilgi değil içindeki sayfaları okumak istiyorum
  ama malesef okuyamadım bida bu siteye uğrarsam……………..

 • Sinan Yağmura emeği için teşekkür ederim, kitabı yargılamak bana düşmez elbette ama benim beklentilerimi karşılamadı edebi yönden. basit cümleler, sırada anlatım…

 • ya bana tam özet atarmıısınız lütfennnnnnn

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir