Anasayfa » Locarno’nun Leopar’ı ve bir Türk Yönetmen

Locarno’nun Leopar’ı ve bir Türk Yönetmen

Yazar 3noktacom

72. Locarno Film Festivali’nde Küçük Altın Leopar Ödülü’nü yönetmen Arda Çiltepe’nin kısa filmi “Siyah Güneş” kazandı.

Yönetmen Arda Çiltepe’nin ikinci kısa metrajlı filmi “Siyah Güneş”, festivalin kısa ve orta metraj yapımlara ayrılan “Yarının Leoparları” bölümünde en iyi uluslararası film seçilerek Küçük Altın Leopar Ödülü’ne değer görüldü.

Locarno Film Festivali Nedir?

1946’dan beri İsviçre’nin Locarno şehrinde düzenlenen film festivalidir. Cannes ve Venedik film festivallerinden sonra Karlovy Vary film festivaliyle beraber tarihi en eskiye dayanan film festivallerinden biridir. Büyük ödülü “Altın Leopar”dır.

Beğenebileceğin İçerikler

Anthony Hopkins, Aki Kaurismäki, Abbas Kiarostami, Mike Leigh, John Malkovich, Frank Oz, Michel Piccoli, Robert Rodriguez, Susan Sarandon, Christian Slater, Alexander Sokurov, Stanley Kubrick, Paul Verhoeven, Milos Forman, Marco Bellocchio, Glauber Rocha, Raul Ruiz, Alain Tanner, Bela Tarr, Chen Kaige, Edward Yang, Jim Jarmusch, Spike Lee, Gregg Araki, Catherine Breillat, Pedro Costa, Fatih Akın, Claire Denis, Kim Ki-duk, Gus Van Sant ve daha birçok ismin kariyerinin başladığı ya da çıkış yaptıkları festivaldir. Bu yönüyle geleceğin yıldızlarının keşfedildiği en önemli festivallerden birisidir.

“Siyah Güneş” filmi ne anlatıyor?

Almanya-Türkiye ortak yapımı olan “Siyah Güneş”, babasının cenazesine yetişmeye çalışan bir kişinin Ege’deki dolambaçlı yolculuğunu anlatıyor.

Arda Çiltepe kimdir?

Beğenebileceğin İçerikler

Çiltepe, daha önce Gürcan Keltek’in yine Locarno Film Festivali’nde gösterilen “Meteorlar” ve “Gulyabani” filmleri ile Burak Çevik’in Berlin Film Festivali’ne kabul edilen “Tuzdan Kaide” filminin yapımcılığını da üstlenmişti. Çiltepe, Hamburg Güzel Sanatlar Akademisi’nde sinema dalında yüksek lisans eğitimi görüyor.

Locarno nerede?

İsviçre’nin güneyinde, İtalya sınırına yakın 15.000 nüfuslu ufak bir şehirdir. Maggiore gölünün kıyısında yer almaktadır. Locarno’ya ulaşabilmek için en yakın hava alanı Milano İtalya’dadır.

Locarno-İsviçre

Neden ödül olarak “Leopar”? Locarno ve leopar ilişkisi nedir?

Beğenebileceğin İçerikler

Yarışmanın resmi web sitesinde bile bu bilgiye ulaşamadık. Öğrenir öğrenmez sizin ile paylaşacağız.

Beğenebileceğin İçerikler