Anasayfa » Andrea Chenier, Belgrad Sırbistan

Andrea Chenier, Belgrad Sırbistan

Yazar 3noktacom

2 Ekim 2019 gecesi Umberto Giordano’nun “Andrea Chenier” isimli operası Belgrad’da sahnelendi. 

“Andrea Chenier” operası hakkında ayrıntılı yazıyı burada bulabilirsiniz. Kısa yaşamına çok şey sığdırmayı başaran bu şairin ismine yazılan opera, tam 40 yıl sonra bir kez daha 150 yıllık Belgrad Opera binasında sahnelendi. Sanat sezonun yeni başlaması ve hatta yeni sezonun ilk operası olması nedeniyle salon tam dolu değildi.

Şef Dorde Pavlovic, 1965 yılında Bosna sınırındaki Loznice şehrinde doğar. 1992 yılından beri Belgrad Operası’nda görev alır. Şefin, hem sanatçılarla hem de orkestra ile başarılı bir uyumu vardı. Oyunun tek yabancı sanatçısı, İtalyan yönetmen Giandomenico Vaccari idi. Diğer tüm sanatçılar Sırbistan vatandaşıydı. Vaccari opera kitapçığında Andrea Chenier operası ile ilgili şöyle bir yorum yapmış;

“Bu opera geçmişte ve günümüzde çok sahnelenen ve beğenilen bir eser. Bunun sebebinin sadece müzik ve hikaye olduğunu düşünmüyorum. Libretto (metin yazarı) Luigi Illica tarafından düzenlenirken, sahneler sanki bir sinema sahnesi gibi düşünülmüş. Kısa sahneler, hoş diyaloglar, ışıklar ve gölgeler”

Beğenebileceğin İçerikler

Gerard rolündeki Dragun Matic’in “Nemico della patria?” aryasındaki başarılı performansı bayağı alkış aldı. 1981 doğumlu Sırp sanatçı, 2012 yılında ilk kez opera sahnesine çıkar. Söylediği meşhur aryayı, dünyaca ünlü Sırp sanatçı Zeljko Lucic’den dinleyebilirsiniz.

En çok alkışı ise Maddelana rolündeki Jasmina Trumbetas Petrovic aldı. Sanatçı hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isteyenler burayı inceleyebilir. Trumbetas, “La mamma morta” aryasını fevkalede içten ve etkileyici bir şekilde okudu. Bu arya, Tom Hanks’e oskar kazandıran 1997 yapımı Philadelphia filminde kullanılır. İnsanı hüzüne boğan bu şarkıda, varlıklı Maddalena her şeyini kaybettiğini ama aşkını bulduğunu anlarız. Bu yazıda şarkıya ait detayları bulabilirsiniz.

Jasmina Trumbetas Petrovic, başka bir operadan (Tosca) bir sahne. Bu eser ile ilgili detayları “Hayal Melodileri” isimli kitapta bulabilirsiniz.

Şair Andrea Chenier rolunde ise Duşan Plaziniç vardı. Sırp sanatçı çok zor bir eser olan, “colpito qui m’avete…” “un di all’azzurro spazio…” başarılı bir şekilde sahneledi. .

https://www.youtube.com/watch?v=P_Yrkf2fI-c
Dusan Plazinic, başka bir operadan (Tosca) bir sahne. Bu eser ile ilgili detayları “Hayal Melodileri” isimli kitapta bulabilirsiniz.