Anasayfa » Sicilya’da Yeni Opera ve Ludovico Einaudi

Sicilya’da Yeni Opera ve Ludovico Einaudi

Yazar 3noktacom

Sicilya Adası, Afrika’dan Avrupa’ya göçmek isteyenler için önemli bir durak yeridir. Bu nedenle Avrupa’nın en büyük göçmen merkezleri de buraya yapılmıştır. Göçmenler bazen bir balıkçı teknesiyle bazen de ufak bir bot ile yeni bir dünyaya doğru yıla çıkar ama sonuç çoğu zaman hüsran olur. Akdeniz’i geçerek Avrupa’ya ulaşmaya çalışan her göçmenin farklı bir hikayesi vardır.

Bu hikayelerden esinlenen Ludovico Einaudi’nin “Winter Journey” (Kış Yolculuğu) isimli yeni operası geçtiğimiz Cuma akşamı Sicilya’da Teatro Massimo’da sahnelendi.

Yeni opera “Kış Yolculuğu” ne anlatıyor?

Operada üç ana karakter var. Daha iyi bir hayat arayan bir adam ve arkasında bıraktığı kadın ve çocuk. Ailenin yaşadıkları zorluklar ve duyguları anlatılırken, diğer tarafta Avrupa’daki politikacıların mesajları sahnededir; “göçmen istemiyoruz”.

Beğenebileceğin İçerikler

Ludovico Einaudi kimdir?

1955 yılında İtalya Torino’da doğan besteci ve piyanist.  Annesi bir piyano öğretmeni, dedesi ise 2. dünya savaşı öncesi ülkenin önemli bir opera şefidir. Günümüzün en önemli sanatçılarından biri olarak kabul edilir. Eserleri bir çok dizi ve filmde kullanılır. Kişisel hayatında sakinlik ve sessizlikten hoşlanır. Hiç şüphesiz dinlendirici, huzur ve sakinlik veren eserleri vardır. kişisel web sitesi.

https://www.youtube.com/watch?v=KCrO3sKfL5s&feature=youtu.be&t=1060
Einaudi, bu eseri Alp Dağları’nda çıktığı yürüyüşlerden aldığı ilhamla tamamladığını belirtir. Bu eser özetle; “her defasında aynı şeyleri yaparak, yeni şeyler fark etmektir” der.

Beğenebileceğin İçerikler