fbpx

30 milyon dolarlık tablo

Üste gördüğünüz, Willem de Kooning tarafından 1977 yılında yapılan eser, New York’da 30 milyon dolara satıldı.

Willem de Kooning kimdir?

Hollandalı soyut dışavurumcu ressam. 1904’de Rotterdam’da doğar. 1916 yılında okuldan ayrılır ve ticari sanatçılardan oluşan bir şirkette işe başlar. 1924 yılına kadar Rotterdam Güzel Sanatlar ve Uygulamalı Bilimler Akademisi eğitim alır. 1926’da ABD’ye seyahat eder ve 1927 yılında Amerika’ya taşınır.

Hayatının sonuna doğru, alzheimer hastası olur, hafıza kaybı yaşamaya başlar.

De Kooning’in 1930 ve 1940’lerdeki resimlerinde geometrik ve biomorfik şekiller ve güçlü renkler bulunur. 1950’den sonra yaptığı tablolarda kullandığı kadın figürlerini deforme edilmiş olarak çizdiği için bazı eleştirmenler tarafından kadın düşmanı olarak suçlanır. Betimlediği nesneler de genellikle kadın vücudu uzuvları olur, bu şekilde görünüşte soyut ama aslında figüratif resimler yapar. 1950 sonrası, kadın figürleri dışında monokrom ve soyut çalışmalar yapar.

Soyut sanat nedir?

Soyut sanat, genel anlamıyla doğada varolan gerçek nesneleri betimlemek yerine, biçimler ve renklerin, temsili olmayan veya öznel kullanımı ile yapılan sanata denir.

Biomorfik nedir?

Soyut sanat ve surrealizm de kullanilan bir terim. Doğrudan doğruya doğadan seçilen nesneler kullanılarak yapılan sanatsal çalışma.

Monokrom nedir?

Tek bir renk üzerinden oluşturulan bir cisim veya resimdir. Monokromun kelime anlamı; resim, çizmek, tasarım ve fotoğraflamak anlamına gelir. Eski Yunancada “Mono” ‘’teklik’’, ‘’bir’’ anlamını taşır.

Vinkmag ad

admin

Read Previous

Don Giovanni, Bükreş Romanya

Read Next

Yaşarken Boksör ve İnşaatçı, Ölünce Ressam Olan Adam

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir