Anasayfa » 3 Boyutlu Picasso

3 Boyutlu Picasso

Yazar 3noktacom

Imagine Picasso (Picasso Hayali) isimli sergi 19 Ocak 2020 tarihine kadar Lyon’da. Bu üç boyutlu Picasso sergisi izleyenleri şiirsel bir sanat yolculuğuna çıkarıyor Serginin ana teması alışılagelmiş sanat sergilerinin yapı ve formatının dışına çıkarak izleyenleri Picasso’nun sanatı ile tamamen sarmak.

Serginin mimarları Annabelle Mauger ve Julien Baron, Pablo Picasso’nun eserlerine farklı bir gözle bakıyor. Fransız mimar Rudy Ricciotti’nin desteğiyle Picasso eserlerinin dijital versiyonlarını asimetrik origami tarzı bloklara yansıtarak izleyenlerin resimler arasında gezinmesine olanak sağlanıyor. Galeri müdürü Androula Michael, Ricciotti’nin asimetrik 3D şekillerinin resimleri parçalarına ayırıp farklı açılardan farklı görünmelerini sağladığını söylüyor ve ekliyor ‘Daha önce kaçırmış olduğum birçok detayı gördüm.’

Lyon’daki La Sucriere sergi alanında gösterime giren bu yeni sergide 200’ün üzerinde Picasso eseri sergilenmekte. Mauger Picasso resimlerini sergilemenin farklı yöntemlerini uzun süredir aradığını, bugüne kadar gördüğü bütün Picasso sergilerinde bu resimlerin hakkını vererek teşhir edilmediğini düşündüğünü, projeksiyonun yapıldığı 3D şekillerin yerçekimi sorununu aşarak eserlerin kübist yapısını daha doğal gösterdiğini söyledi.  

Picasso ve Georges Braque gibi isimlerin öncülüğünü yaptığı kübizm, resimde geometrik şekillerin yoğun kullanımıdır.

Beğenebileceğin İçerikler

Picasso’nun torunu Olivier Widmaier Picasso serginin dedesine farklı bir gözle bakmasını sağladığını söyledi, ‘’dedemin eserlerinde yeni detaylar keşfettim ve ne kadar üretken bir adam olduğunun farkına vardım.’’ Özellikle annesi Maya’nın çocukken elinde oyuncak bebekli resminden çok etkilendiğini söyleyen Widmaier Picasso ‘’Bu, istediğiniz yere gidebildiğiniz çok şairane bir sergi, dedemin kural tanımadığı gibi siz de kural tanımak zorunda değilsiniz’’ diye ekledi. ‘’Dedem hayatta olsaydı bu dijital oluşuma dört elle sarılırdı.’’

Pablo Picasso kimdir?

Picasso (1881-1973  İspanyol ressam ve heykeltıraş. 20. yüzyıl sanatının en iyi bilinen isimlerindendir. Georges Braque ile birlikte kübizm akımının temelini atmıştır.

Picasso’nun en ünlü en bilinen eseri nedir?

“Guernica” isimli tablosu en ünlü eseridir. 1937 yılında, İspanya iç savaşı sırasında, Nazilerin Guernica kasabasını bombalaması ve onlarca sivilin ölmesi üzerine bu çalışmayı yapar. Sanatçının en güçlü politik ifadesi olarak kabul edilen yapıtıdır. Bu tablo savaş ve özellikle faşizm karşıtlığının simgesi, barışın sembolü olarak kabul edilir.

Beğenebileceğin İçerikler

İspanya iç savaşını anlattığı bu tablo, politikanın ve savaşın resim sanatı ile ifade edilmesinin en önemli örneklerindendir. Kaos, dehşet ve hüzün ifade edilir. Tablo, İspanya’da Madrid’de “Reina Sofia” müzesindedir.

Pablo Picasso’, “Guernica”, Reina Sofia Müzesi (AFP)

La Sucriere nerede?

La Sucrière, Fransa’da Lyon’un 2. bölgesinde, 49-50 Quai Rambaud adresinde bulunan çağdaş sanat eserlerine adanmış ünlü bir yapıdır. web

Beğenebileceğin İçerikler