fbpx

Kaufmann “Ölü Şehir”de

Başrolünü yani Paul rolünü Jonas Kaufmann’ın oynadığı ‘Die Tote Stadt’ (Ölü Şehir) operası Münih Bavyera Devlet Operasında 6 Aralık tarihinde gösterime girecek.

Bavyera Devlet Operası yönetmeni Nikolaus Bachler, sahne tasarımı ile ilgili olarak “Parçalanan ve sonradan bir araya gelen odalar iç çatışmayı temsil etmektedir” dedi ve devam etti, “Set tasarımcımız bence bunu çok güzel hayata geçirdi. Burası tam Freud’luk bir şehir, psikolojik bir mekan. Banyo diğer binanın üst katında ve Paul alt katta. Bu, tam birşeyi yakalamak üzere olduğunuz ama bir türlü yetişemediğiniz bir rüya hissi yaratıyor.”

Bestecinin 23 yaşında yazdığı bu olağanüstü operanın müziği çok zordur. Yönetmen Bachler “Tenorun ilk perdede yapması gereken teknik olarak imkansıza yakındır’ diyor. Tenor Jonas Kaufmann da aynı fikirde “Bence bunun sebebi bestecinin genç oluşu ve yaşından ötürü ses sanatçılarının limitlerine tam hakim olmaması. Armoni ve ritim çok inişli çıkışlı, farklı tarzlara sahip bir labirent gibi.”

Canlı sesler,  ustalıkla idare gerektiren rengarenk melodiler, bu eser orkestra şefini kesinlikle zorlayan bir yapıya sahip. Bachler, “Orkestra çukuruna bir bakın! Bu görüntüyü başka bir eserde göremezsiniz. Şef Kirill Petrenko müzikteki şiiri kaybetmeden müziği parçalarına ayırdı. Aynı zamanda müzikteki bu tezatlar, kopmalar ve ani parlamalar bizi sanki Hitchcock’a götürüyor” şeklinde yorumladı.

“Ölü Şehir” operası nedir?

Alman sanatçı Erich Wolfgang Korngold tarafından yazılan üç perdelik operadır. Librettosunu bestecinin babası Julius Korngold yazar. Opera, eşi Marie’yi kaybeden ve hayatına devam edemeyen bir adamın (Paul) kederli öyküsünü anlatır. Ölen eşi Marie’ye çok benzeyen danscı kız Marietta’ya aşık olan Paul, arzu ve suçluluk duyguları arasında gidip gelir. Opera ilk defa 4 Aralık 1920 tarihinde sahnelenir.

Georges Rodenbach’ın 1892 yılında yazdığı romandan uyarlanan ve operada da bahsi geçen ölü şehir ise Brugge (Belçika) dır.

Jonas Kaufmann kimdir?

1969 yılında Munih’te doğar.  Alman tenor, Carmen’de Don José, Tosca’da Cavaradossi, Adriana Lecouvreur’da Maurizio, ve Don Carlos gibi opera dünyasının en önemli rollerini büyük bir başarıyla sahneler.

Aşağıdaki videoda, Mustafa Kemal’in en sevdiği opera aryasını söylerken, Kaufmann’ı dinleyebilirsiniz. Bu arya hakkında daha fazla bilgiyi “Hayal Melodileri- Operaya Yolculuk” kitabında bulabilirsiniz.

Vinkmag ad

admin

Read Previous

Bir Ressamın Meşhur Ettiği Son İnsan

Read Next

3 Boyutlu Picasso

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir