fbpx

Bir Ressamın Meşhur Ettiği Son İnsan

Leland Little isimli müzayede firması, özel bir koleksiyonda olan 13 adet Andrew Wyeth tablosunu, 6 Aralık’ta satışa sunacak. Bu eserlerden 10 tanesi Helga Testorf konulu karakalem eskiz ve suluboya çalışmaları. Ressam 15 yıl boyunca (1971-1985) Helga Testorf’u gizlice resmeder, yaptığı resimleri karısından bile saklar. 1985 yılında bu resimler gün yüzüne çıkar. Orta yaşlarında basit bir çiftçi kadın, Andrew Wyeth’in komşusudur. Sıradan bir hayata sahip bayan, Wyeth’in resimleriyle dünyada tanınan bir kadın oluverir. Müzayedede satılacak en önemli parça, Ayrılık isimli tempera tablo.

Andrew Wyeth’, “Ayrılık”, 1994

Helga Testorf kimdir?

Helga Testorf. Wyeth’in komşusu olan bir çiftlikte çalışan, Prusya doğumlu bir Alman göçmen kadındır. Oldukça parlak kızıl-sarı saçlara, yapılı ve sağlıklı bir vücudu vardır. Wyeth’in resimleri ile meşhur olur.

Andrew Wyeth kimdir?

1917 doğumlu Amerikalı ressam Andrew Wyeth, 20. yüzyılın en tanınmış sanatçılarından biridir. Kendine has tarzıyla suluboya ve tempera malzeme kullanıp insan ve manzara temalı birçok tablo yapar.

2. Dünya Savaşı sonrasında soyut resmin yaygın olduğu bir dönemde bile manzara resimleri ilgi görmüştür. 80’li yıllarda, Helga’nın Resimleri adını verdiği, Helga Testorf’u anlatan 200’den fazla nü tablosu o dönemde bir hayli ses getirir.

2009 senesinde 91 yaşında hayata veda eden bu içine kapanık alaylı ressamın tabloları New York, Boston, Washington DC, Chicago gibi şehirlerde muhtelif müzelerde sergilenmektedir.

Andrew Wyeth’in en meşhur eseri “Christina’nın Dünyası”;

En meşhur eseri “Christina’nın Dünyası”dır; 1948 yılında (31 yaşında) yaptığı tabloda, belden aşağısı tutmayan, çocuk felci geçirmiş olan Christina Olson isimli kadını resmeder. Bu kadın, ressamın komşusudur. Oldukça ilerlemiş hastalığı yüzünden yürüyemeyen Christina Olson bu tablonun ilham veren figürdür. Wyeth, bir gün evinin penceresinden bakarken komşusu Christina Olson’un sürünerek yaban mersini toplamaya çalıştığını gördüğünde çok etkilenir ve tabloyu yapar.

Andrew Wyeth, “Christina’nın Dünyası”, 1948

Tempera Nedir?

Ortaçağ’dan itibaren kullanılmaya başlayan bir boya elde etme tekniğidir, zamklı boya olarak da bilinir. Pigmentli toprak, yumurta, vernik, bezir yağı gibi maddelerin karışımı ile hazırlanır. Yağlı boya ve akrilik bazlı boyaların ortaya çıkmasıyla bu zorlu teknikten vazgeçilmiştir.

“Yağlı boya bir yaz gecesi gibi sıcak ve kızgındır. Tempera ise serin bir esinti gibi kuru, kış rüzgarlarında uçuşan dal parçaları gibi çıtır çıtır dır. Ben kuru bir insanım. Islak bir ressam değilim. Yağlı boyada kavga yoktur. İçinde sertlik olmaz.” (Andrew Wyeth)

Nü Nedir?

Çıplak insan figürü resmetme (ya da fotoğraflama) tekniğidir.

Müzayede

Vinkmag ad

admin

Read Previous

Japon Sanatçıdan Dev Balon

Read Next

Kaufmann “Ölü Şehir”de

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir