Anasayfa » Tokyo ve Liam Wong

Tokyo ve Liam Wong

Yazar 3noktacom

Ünlü fotoğrafçı Liam Wong’un yeni kitabı TO:KY:OO, Tokyo ’nun gece görünümünü konu alıyor. Şehir neon ışıkları sayesinde bir bilimkurgu filmi setini andırıyor. Yıllarca dev oyun firması Ubisoft’un sanat yönetmeni olarak görev yapan Wong, bir akşam yanına fotoğraf makinesini alıp şehrin gece aleminin resimlerini çekmeye başlamış. Şehrin güneş battıktan sonra Blade Runner veya Ghost in the Shell gibi klasikleri andırdığını farkeden sanatçının bu uğraşı kısa sürede alışkanlık yapmış. Üç sene sonra resimlerini kitap haline getirmeye karar vermiş. Neonlar, dar sokaklar, yağmur ve silüetler izleyiciye gerçekliği sorgulatıyor.

Bilgisayar oyunu sektöründe Tokyo’da çalışan sanatçı renklerin insanın ruh halini nasıl etkilediğinin farkında. Şehre kısa süreliğine iş için geldiğinde gördüğü devamlı değişimden etkilenip modernle gelenekselin ahenkle yan yana var olmasını çok sevmiş. Wong, resimlerinde sadece olanı çekmiş, asla aktör veya set kullanmamış. Sadece resimlerin parlaklık veya renk ayarı ile oynamış.

Liam Wong kimdir?

Oyun geliştiricisi, yönetmen, fotoğrafçı, designer ve illüstratör; kişisel sitesi

Beğenebileceğin İçerikler

Blade Runner nedir?

Ridley Scott’un 1982 yapımı bilim-kurgu filmi. Bıçak Sırtı ismiyle Türkiye’de gösterilmiştir. Başrolünde Harrison Ford’un oynadığı film 2019 yılındaki dünyayı konu eder. Aynı isimli bilgisayar oyunu ve filmi (Blade Runner 2049, yapım 2017) de yapılmıştır.

Ghost in the Shell nedir?

Mamoru Oshii’nin 1995 yapımı bilmi-kurgu anime filmi. Kabuktaki Hayalet ismiyle Türkiye’de gösterilmiştir. Film 2029 yılındaki makineler, canlılar ve teknoloji dünyasını konu eder.

Beğenebileceğin İçerikler

Liam Wong’un Tokyo fotoğraflarından seçmeler;

© Liam Wong – https://www.liamwong.com
Beğenebileceğin İçerikler