Anasayfa » Sinemada Opera

Sinemada Opera

Yazar 3noktacom

TRT de yayımlanan tarihi opera canlı yayını, New York Metropolitan Operası’nın (MET) yapmış olduğu yayınlara benziyordu. Yayın öncesi, arası ve sonrası röportajlar, opera hakkında bilgiler, kulis arkası görüntüleri vardı. TRT yolun başında olsa da, MET hem görüntü kalitesi hem de özel çekim teknikleriyle,yıllardır izleyicilere bir sinema izlediğini hissettirmeyi başarıyor. O kadar ki, Amerika’da oynanan opera aynı anda tam 70 ülkede 2200 sinema salonunda canlı yayınlanıyor.

2019-2020 “sinemada opera” sezonu Turandot operası ile başladı. Amerika’da saatler öğlen 13:00 i gösterirken, Türkiye’de Akmerkez salonlarında saat 20:00 gibi yayın başladı.

Şef Yannick Nezet-Seguin (44), 10 yıldır MET operasında görev alıyor ancak bu ilk Turandot temsili. Kanadalı şef ve piyanist, canlı röportajında ” Bu egzotik lezzetler ile dolu bir opera ve oyunda hassasiyeti öne çıkarmak istedim. Ping Pang Pong ve prensesin karşıtlıklarına yoğunlaştım” şeklinde konuştu.

Prens Calaf rolünde, Azeri sanatçı Yusif Eyvazov’u (42) izledik. Meşhur soprano Anna Netrebko’nun eşi iyi bir performans sergiledi. İlk arada ona sorulan soru 3.perdedeki büyük arya “Nessun Dorma” ya hazır olup olmadığıydı. “Hazırım. Gelmiş geçmiş en büyük sanatçı ve burada yüzlerce kez söylemiş Pavarotti’yi düşünerek aryayı söyleyeceğim.” şeklinde konuşan Eyvazov, “Nessun Dorma” performansıyla seyircilerden büyük alkış aldı.

Beğenebileceğin İçerikler

Turandot rolünde Amerikalı sanatçı Christine Goerke (50), Liu rolünde ise Mantova İtalya doğumlu Eleonaro Buratto (37) sahnedeydi.

Yakın zamanda vefat eden opera sanatçısı Jessye Norman da yayında unutulmadı. Opera arasında, orman’ın performanslarından görüntüler ve hakkında bazı anektodlar da ekrana geldi.

Turandot operası ile ilgili bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Beğenebileceğin İçerikler