fbpx

Bryn Terfel ve Domingo

Bryn Terfel Romanya’da Enescu Festivali’ndeki başarılı konserinden sonra, şimdi de İngiltere’de “Don Pasquale” operası ile sahneye çıkıyor.

Bilindiği üzere, bugünlerde opera dünyasının en çok konuşulan konusu, Domingo hakkındaki suçlamalar. Detaylara buradan ulaşabilirsiniz. Terfel’in “The Telegraph” gazetesine verdiği röportajdan Domingo yorumu;

“Placido Domingo mesleğimizin görkemli bir simgesi. Özel hayatı hakkında tabi ki yorum yapamam ancak bir insan olarak yorumlayabilirim. Tamamen bir beyefendi ve bunların nereden çıktığını bilemiyorum, çünkü iş verdiği genç sanatçıların belirli bir standartta olduğunu görüyorum”

“Domingo bir odaya girerse tüm gözler ona çevrilir. Ondan sonrası size kalmış. Yapılacak seçim şu olabilir; kendinizi hangi pozisyonda görüyorsunuz? Placido hakkında konuşmuyorum, onun etrafındaki insanlardan bahsediyorum. Ona yakın olmak için bilinçli bir karar mı veriyor musunuz, yoksa bir rol oynama şansı için sadece orada ya da burada mı oluyorsunuz? Bu size kalmış.”

Bryn Terfel kimdir?

1965 İskoçya doğumlu sanatçı, 1.93 mt boyu ve iri fiziğiyle dikkat çeker. Günümüzün en ünlü baritonlarındandır. Cecilia Bortoli’den Bocelli ve Sting’e kadar bir çok sanatçıya eşlik etmiştir.

Bariton nedir?

Operadaki erkek sanatçıların sesleri inceden kalına doğru tenor (en ince), bariton ve bas (en kalın) şeklinde adlandırılır. Bariton, orta seviye erkek ses tonudur. Bas ve tenor tonlarının belli aralıklarını kapsamaktadır. Birçok erkeğin sahip olduğu ses karakteri bariton olarak kabul edilir. Opera da genellikle yardımcı rollerde olmalarına rağmen, Don Giovanni, Don Pasquale, Falstaff vb. bazı operalarda baritonlar için yazılmış başroller de vardır. Ahmet Kaya’nın sahip olduğu ses aralığının bariton olduğu ifade edilir.

Vinkmag ad

Serkan Şahin

Read Previous

Sinemada Opera

Read Next

Canan Tolon İstanbul Modern’de

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir