fbpx

Canan Tolon İstanbul Modern’de

Canan Tolon’un “Sen Söyle” isimli sergisi, İstanbul Modern Müzesi geçici mekanında 2 Şubat 2020 tarihine kadar ziyaret edilebilir.

Canan Tolon kimdir?

1955 yılında İstanbul’da doğan sanatçı, 1986 yılından beri Amerika’da yaşar. Mimari eğitimini tamamlar ve California’da mimarlık üzerine yüksek lisansını bitirir. Dünyanın çeşitli şehirlerinde sergiler açmış olan Tolon, çağdaş resim sanatının en önemli temsilcilerindendir.

Canan Tolon’un geçmiş röportajlarından seçkiler;

“İnsanın köklerinin, o kişinin hayatıyla bir ilgisi olduğunu düşünmüyorum. Köklerimiz bizim ne olduğumuzu, nasıl olduğumuzu tayin etmez; kimliğimizle ya da kendimiz hakkındaki bilgimizle hiçbir ilişkisi yoktur. Gerçekte, köken arayışının, insana, kendisi ve sorumlulukları hakkında özgün bir bakış geliştirmekten ziyade kaçış imkanı verdiğini düşünüyorum. Köklerinizin kaynağı, ırkınızın saflık derecesini, kanınızın kirlilik miktarını, ilk çığlığınızın otantikliğini v.s. hesaplama dürtüsü, bir tür fanatikliktir.”

“Dünyanın neresinde, hangi şehirde olursam olayım, etrafımda hızlı değişen çevreye baktığım zaman “ah keşke mimarlık yapsaydım!” demek aklıma hiç gelmiyor. Beni mimariden ziyade, inşa ve yıkımın yarattığı ve içinden çıkamadığımız döngü ilgilendiriyor. Sanattan hiç bir zaman bezmedim.”

“Uzam, perspektif, ışık/gölge, üç boyutluluk, boşluk, volüm, mesafe, alan, çevre vs, vs… ve bunlar gibi birçok deneyimler beni genç yaştan beri yakından ilgilendirmiştir. Hatta mimari eğitimi almama da neden olmuştur diyebilirim. Tabii bu eğitim, enstalasyonlarımı gerçekleştirirken teknik kolayıklar sağlıyor. Ancak bunlar için uzun seneler mimari eğitimi ve deneyimi gerektirdiğini sanmam çünkü böyle “beceriler” bazen yaratma sürecinde engel de oluşturabiliyor.”

“Sen Söyle” isimli sergide neler var?

Canan Tolon’un 150 den fazla eseri, Türkiye’de ilk kez bir müze çatısı altında sanatseverlerle buluşuyor. Sergide Tolon’un hem yeni hem de 30 sene önce yaptığı eserler bulunuyor. Eski ve yeni yapıtlarının bir araya gelmesi sebebiyle, Tolon’da bir nevi seyirci pozisyonuna çekilmiş ve bu noktada sözü izleyiciye vermek için sergiye “Sen Söyle” ismini vermiş.

Özellikle aynalarla yaptığı çalışmalar gerçekten ilginç ve şaşırtıcıydı. Gördüğümüz imgeler gerçek mi yoksa yanılsama mı? Fotoğraf mı resim mi? Ziyaretçileri ikiliğe düşüren, sorular sorduran çalışmalar çok başarılıydı.

Canan Tolon ve Aynalar

Mimarlık eğitimi ve mimarlık etkilerini Tolon’un resimlerde görmemek mümkün değil. Tolon mimarlık ve doğayı birleştiren sanat eserleri ile fark yaratıyor. Çim tohumu, su, kahve telvesi doğayı, tuvallere yerleştirilmiş metal parçaları ise mimarlığı simgeliyor. Çimler büyüyor, metal paslanıyor, bir nevi doğadaki dönüşüm sergileniyor.

“Galeri mekanına, suyu emerek ıslanan tualler üzerinde büyüyen ot gibi canlı bir madde getirmek istedim.Galeri gibi “temiz” ve “klnik” bir çevrede sergilenmek üzere ortamından kopartılan doğal objelere bakmayı dokunaklı buluyorum. Otlar doğal olarak ölüyor ve renk değiştiriyor. Tual paslanmış çelik ile temas ediyor ve lekeleniyor.”

İstanbul Modern Müzesi geçici mekanı nerede?

İstanbul Modern Müzesi, Karaköy’deki yeni binası tamamlanana kadar tüm faaliyetlerini sürdüreceği geçici mekânı, Taksim’de tarihi Pera Pelas Hoteli’ne çok yakın bir konumda. Adres: Asmalımescit Mahallesi Meşrutiyet Caddesi, No:99 Beyoğlu – İstanbul. web

Vinkmag ad

admin

Read Previous

Bryn Terfel ve Domingo

Read Next

Hayal Melodileri Resim Yarışması Seçici Kurulu

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir