Anasayfa » Hayal Melodileri Resim Yarışması Seçici Kurulu

Hayal Melodileri Resim Yarışması Seçici Kurulu

Yazar 3noktacom

“Hayal Melodileri” resim yarışması fikri “Hayal Melodileri-Operaya Yolculuk” kitabının yazılması sırasında ortaya çıkmıştır.

“Hayal Melodileri” Resim Yarışması, opera sanatına olan ilgiyi arttırmak, sanat eğitimi alan öğrencilerin sanatsal üretimlerine destek vermek ve ülkenin sanat ve kültür hayatına çeşitlilik getirerek katkıda bulunmak amacıyla düzenlenir.  Yarışma seçici kurul (jüri) üyeleri hakkında bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

Hüsamettin Koçan

Prof. Dr. Hüsamettin Koçan, 1946 yılında Bayburt’da doğar. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde uzun yıllar öğretim üyesi olarak görev yapar ve 1997-2005 yılları arasında fakültenin dekanlığını üstlenir. 1980 yılında “Türk Halk Resimleri” konulu araştırmasını tamamlar. Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği’nin kurucuları arasında yer alır. 1990 ve 1995 yılları arasında Derneğin başkanlığını üstlenir. 1991’de İstanbul Sanat Fuarı’nı kurar. 2005 yılında kurduğu vakıfla 2010 Temmuz ayında Baksı Müzesi’ne hayat verir. 2014 yılında T.B.M.M. Onur Ödülü’nün sahibi olur. Baksı Müzesi nedeniyle Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi 2014 Yılın Müzesi Ödülü’nü alır. “Sanat Tır” ve Sanat Çadır” gibi projelerle sanatı merkezin dışına taşıma çalışmalarını gerçekleştirir. Avusturya Salzburg Şehir Onur Ödülü ve Asya Sanat Bienali – Resim Büyük Ödülü’nün içinde olduğu 35 ödüle sahip olan Koçan, 45 kişisel sergi açar ve çok sayıda ulusal ve uluslararası grup sergisine katılır.

İrfan Önürmen

Ressam İrfan Önürmen, 1958 yılında Bursa’da doğar. İlk resim sergisini 1981 yılında Bursa Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’nde açar. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü, Neş’e Erdok Atölyesi’nden mezun olur. 1986 yılında Şeref Akdik Sanat Ödülü’nü alır. Yurt içi ve dışında kişisel ve karma sergilere katılan sanatçı’nın özgün stili niteliğindeki üretimlerinde boyamalardan tül ve kağıt kolajlara, cut-out tekniğinden tül üzerine çizimlere kadar farklı yaklaşımlar görülür.

Oğuz Haşlakoğlu

Doç. Dr. Oğuz Haşlakoğlu, 1964 yılında Trabzon’da doğar. Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü’ne devam eder ve 1986 yılında Mimar Sinan Üniversitesi (MSÜ) Resim Bölümü’ne girer. 1991 yılında Lisans, 1993 yılında aynı üniversitede Resim alanında Yüksek Lisans derecesi alır. 1999 yılında Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Yüksek Lisans Programı’ndan mezun olur. İTÜ ve Kocaeli Üniversitesi’nde kuramsal ve uygulamalı dersler verir. Yurt içi ve dışında çok sayıda kişisel ve grup sergileri açar, karma sergilere katılır, konferans ve seminerler verir, yarışmalarda jüri üyeliği yapar. Temel kuramsal çalışma alanları olan sanat felsefesi ve estetik başta olmak üzere çeşitli hakemli, uluslararası ve kültür sanat dergilerinde makaleleri yayınlanır. Sanatçı kitapları ve kataloğu metin yazarlığı ve editörlüğü yapar, sanat eleştirileri yazar. Platon Düşüncesinde Tekhnê: Sanat ve Felsefenin Ortak Kökeni Üzerine Bir İnceleme” (2016) isimli bir kitabı bulunmaktadır.

İTÜ Güzel Sanatlar Bölüm Başkanı Doç. Dr. Oğuz Haşlakoğlu’nun “Hayal Melodileri” Resim Yarışması Hakkında Görüşleri

Gülşen Aytaç

Doç. Dr. Gülşen Aytaç, İstanbul Teknik Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü’nden Yüksek Lisans ve Doktora derecesi alır. Yurt içi ve yurt dışında çok sayıda konferans ve seminerlere katılır. Uluslararası ve ulusal akademik alanlarda ve uygulama alanında projeler yapar. 2013 yılında ASLA (Amerikan Peyzaj Mimarlığı Kurumu) Onur Ödülü’nü kazanır.

İTÜ Peyzaj Mimarlığı Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gülşen Aytaç’ın “Hayal Melodileri” Resim Yarışması Hakkında Görüşleri

Yarışma Raportörü Cumhur Tütüncübaşı

Avukat Cumhur Tütüncübaşı, 1979 yılında Almanya’nın Mainz şehrinde doğar. Orta öğrenimini Mainz ve İzmir’de tamamlar. Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 2001 yılında mezun olur. Aynı üniversitede “Sermaye Piyasası ve Borsa” alanında yüksek lisans diploması alır. İngilizce dil eğitimini California State Universitesi’nde tamamlar. Gayrimenkul, ticaret, finans, iş hukuku gibi özel hukuk alanlarında ulusal ve yabancı şirketlere avukatlık hizmeti vermekte olup Almanca ve İngilizce bilmektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Avukat Cumhur Tütüncübaşı’nın “Hayal Melodileri” Resim Yarışması Hakkında Görüşleri
Beğenebileceğin İçerikler