Anasayfa » TRT bir tarih yazdı; Canlı opera yayını.

TRT bir tarih yazdı; Canlı opera yayını.

Yazar 3noktacom

12 Eylül 2019 gecesi, tarihi Aspendos tiyatrosunda sahnelenen “Aida” operası, öncesi sonrası ve tüm detaylarıyla TRT2’de canlı yayınlandı. Dünyanın çeşitli ülkelerinde benzer yayınlara alışık olsak da, bu yayın Türkiye televizyon tarihinde bir ilk olarak kayıtlara geçti.

Öncelikle bu fikir kimden çıktıysa, TRT’yi bu işe kimler ikna ettiyse, sonra sahnedeki sanatçılara ve yayının evlere ulaşmasında emeği geçenlere çok teşekkürler.

Canlı yayınlanan “Aida” da kimler rol aldı?

Radames rolünde, Devlet Opera Genel Müdürü Murat Karahan’ı seyrettik. Murat Karahan, çok göz önünde olduğu söylenilerek bazı çevrelerden eleştiriler alsa da, yaptığı başarılı işler ile İtalya’dan sonra artık Türkiye’de de fark edilmeye başladı. Özellikle Verona-İtalya’daki başarılı performanslarıyla “Turco d’İtalia” (İtalya’nın Türk’ü) ünvanını alan Karahan, Türkiye’de son yayımlanan reklam filmi ile de gündeme gelmişti. Hiç şüphe yok ki, genç Genel Müdür Murat Karahan, öncelikle operanın sevilmesi sonra da Türk Operası’nın gelişmesi için elinden geleni yapıyor.

Beğenebileceğin İçerikler
Murat Karahan hakkında İtalya’da çıkan haber.

Aida rolünde, Rus soprano Anna Nechaeva sahnedeydi. Amneris’i Anastasia Boldyreva ve Amonasro’yu ise Eralp Kıyıcı canlandırdı. Orkestra’da Fabrizio Maria Carminati Antalya Devlet Opera Bale Orkestrası’nı yönetti.

“Aida” operası ne anlatır?

Verdi’nin “Aida” operası ilk kez 1871 yılında Mısır Kahire’de sahnelenir. O dönem Mısır, Sultan Abdülaziz’in padişahlığında Osmanlı idaresindedir ve Hidiv İsmail Paşa tarafından yönetilir. Yeni yapılan opera binası için dönemin Wagner ile birlikte en önemli opera bestekarı olan Verdi’ye özel bir opera sipariş edilir. Aida operası doğal olarak siparişin geldiği Mısır’da tarihi Memfis şehrinde geçer. Aida Habeş (Etiyopyalı) bir prensestir ve Mısırlıların tutsağıdır. Radames Mısır ordusunun komutanıdır. Amneris ise Mısır prensesidir. Üçlü arasında geçen aşk hikayesinin anlatıldığı opera, aralar hariç 160 dakikadır, 4 perde olarak sahnelenir. Daha ayrıntılı bilgiyi yakında yayımlanacak “Hayal Melodileri” isimli kitabımızda bulabilirsiniz.

Beğenebileceğin İçerikler