fbpx

Profesyonel, Duşan Kovaçeviç, Devlet Tiyatrosu

Şu sıralarda Şehir Tiyatrosu tarafından sahnelenen “Intiharın Genel Provası” oyunu beni çok etkilemişti. Duşan Kovaçeviç ismini hafızama almış ve yeni bir oyunu gelirse takip etmeyi düşünmüştüm. Devlet Tiyatrosu tarafından sahnelenen “Profesyonel” isimli Kovaçevic oyununa bilet alabilmek zor oldu. Neredeyse her seansın biletleri günlerden önce bitiyordu ve bileti 1,5 ay evvelden alıp, o gün gidebilmeyi umut etmekten başka seçenek yoktu. Neyseki kısmet oldu da oyuna gittim ve birkez daha Kovaçevic’e hayran oldum. 1 saat 45 dakika süren (ara yok) bu fevkalede güzel oyunu fırsatınız varsa seyretmenizi tavsiye ederim.

20 yıl sizi takip eden birisi olsa ve o kişi unuttuğunuz eşyaları arkanızdan toplasa veya konuştuğunuz şeyleri not edip bir kitap haline getirse. Tüm bunların yaşanmış olabilme ihtimalini düşündükçe tüylerim diken diken oluyor ve keşke diyorum içimden. Keşke geçmişi geri verecek bir Luka (Bülent Emin Yarar) olsa. Hem mimikleri hem de tonlamasıyla hayran bırakan bir performans sergiledi Bülent Yarar. Peki geçmişini tekrar yaşayan genel yayın yönetmeni Teya (Yetkin Dikinciler)’ya ne demeli. Yetkin Dikinciler seyirci ile kurduğu kontakt ve sahnedeki performansıyla çok başarılıydı.

Duşan Kovacevic oyunlarında karşılaştığımda benim için artık sürpriz olmayan iki güzellik daha vardı. Oyunun sonlarına doğru, son yarım saate girerken müthiş bir dans sahnesi, tıpkı intiharın genel provası oyunundaki “insanı hayat veren dans” gibi. Bu dansın ismini oyunda duymadım o yüzden de ben koydum “hatıraların hatrına dans”. Ve tabiki final sahnesi sürprizi. Kovacevic finali yine çok güzel bağladı, şaşırtıcı ve hayranlık uyandıran bir final.

Balkanlarda sıkıntılı ve acı dolu geçen yılların renkli ve farklı bir edebi kültür ortaya çıkardığı bir gerçek. Tito ismi hem o dönemin hem de bu oyunun kilit isimlerinden biri. Tito bir diktatördü ve ülkemizin yaşamadığı 2. dünya savaşından sonra Yugoslavya’nın patronu oldu. Elbette birçok hatalar yapmış olabilir ama son Kosova ziyaretimde bile adı tekrar geçti “Tito olsaydı bu bölünme yaşamazdı” şekilde yorumlar yapıldığı düşünüldüğünde Tito’nun belkide çok iyi değerlendirilmesi gereken bir insan olduğu duygusuna kapılıyorum. Tito’ya düşman genel yayın yönetmeni (Teya) ve ona hizmet eden emekli polisin (Luka) finalde yaptığı konuşmada Tito’nun bu durumu aslında bir şekilde değerlendiriliyor

Oyunun yönetmenliğini Işıl Kasapoğlu yapıyor. Oyun Teya’nın ofisinde geçiyor. Eski bir masa, deri koltuk ve kütüphaneyle sade bir dekor hazırlanmış. Oyun ile ilgili kitapçık fotoğraf açısından doyurucu ama oyun ile ilgili çok kuru bir içeriğe sahip. Kitapta sadece yönetmenin ayrıntılı hayat hikayesini bulabilirsiniz fiyatı 2 TL.

Bilgi: Devlet Tiyatroları, Istanbul Bölge
Fiyat : 10 TL

Vinkmag ad

Serkan Şahin

Read Previous

Düşüş, Kemal Bekir, Şehir Tiyatroları

Read Next

Fenerbahçe Bucaspor maç notları

One Comment

  • İyi günler. ” Profesyonel, Duşan Kovaçeviç, Devlet Tiyatrosu ” oyunu için
    “http://www.mybilet.com/eventinfo.php?eventid=7142 ” adresinden bilet almaya çalışıyorum ancak oyun artık oynanmadığı için mi bilet alınmıyor yoksa sonraki tarihe ertelendiği için mi? Bilgilendirirseniz ilk tiyatro deneyimim olacak…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir