fbpx

Düşüş, Kemal Bekir, Şehir Tiyatroları

II. Abdülhamid belkide en çok tartışılan Osmanlı padişahlarından. Çeşitli konular hakkında yazılarımın yer aldığı bu sitede bile Abdülhamid ismi birkaç kez geçmiş, aşağıda bu yazıları bulabilirsiniz. Bu tiyatro oyunu onun döneminde yaşananlardan bir bölümü anlatıyor.

Nahid Sırrı Örik’in 1957 yılında yayımlanan “Sultan Hamid Düşerken” adlı romanı 1976 yılında Kemal Bekir tarafından tiyatro oyunu olarak yorumlanıyor. Iste bu oyun “Düşüş” ismiyle salonlarda. Aynı roman, 2003 yılında ise Ziya Öztan tarafından “Abdülhamid Düşerken” ismiyle sinemaya uyarlanmıştı. Yani izleyeceğiniz oyun 1957 yılında yazılan bir eserden yapılmış. Bugün bile tartışılan Abdülhamid’in 1950 li yıllarda olumlu bir kişilik olarak yorumlanmış olması gerçekten ilginç.

Dekor tasarımı oyuna uygun tasarlanmış ve en ilginci tüm oyun boyunca II.Abdülhamid’in portresi sahnedeydi.Galiba o dönemde Abdülhamid’in gözü kulağı heryerde imajı verilmeye çalışılmış ancak oyunda tarih bilgisi derin olmayanların bunu anlayabileceği diyaloglar pek yok. Aşağıdaki resmin kalitesi pek iyi olmasada dekor ile ilgili fikir sahibi olabilirsiniz.

Nazır kızı Nimet (Defne Gürmen Üstün) iktidar hırsıyla yaşamaktadır. Osmanlı imparatorluğunun sallandığı bu dönemde, iktidarın “Ittıhat ve Terakki” cemiyetine geçeceğini düşünerek, yakışıklı binbaşı Şefik ile evlenir. Şefik, Nimet’in iktidarı elde etmek için kullanacağı bir araçtır.

Abdülhamid sahnede çok fazla görünmesede, sahneye çıktığı anlardaki konuşmalarla ne kadar stratejik kararlar verdiği ve kayda değer bir şahsiyet olduğunu anlayabilirsiniz.

II.Abdülhamid döneminde Aşk-ı Memnu
II.Abdülhamid döneminde Paris ve Jön Türkler
Polisiye tutkunu II.Abdülhamid
Tiyatro sever II.Abdülhamid

Süre, 2 saat 20 dakika. 2 perde.

Vinkmag ad

Serkan Şahin

Read Previous

Fenerbahçe-Eskişehir maç notları (06.11.2010)

Read Next

Profesyonel, Duşan Kovaçeviç, Devlet Tiyatrosu

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir