fbpx

Cemile, Cengiz Aytmatov

cemile sultanmurat aytmatov cengiz

cemile sultanmurat aytmatov cengiz

“Uzun süredir kitap okuyamıyorum bana bir kitap öner”  “Kitap okumak istiyorum ama nerden başlasam” ” Yaz geldi dinlenirken kitap  okuyacağım, var mı tavsiyen”…Son günlerde sık karşılaştığım bu soruların elbette tek bir cevabı olamaz. Ama yapacağım önerilerinden biri gelmiş geçmiş en büyük aşk hikayelerinden biri, Cemile, olacaktır.

Ressam sade bir tablonun karşısına geçer ve tablodaki kahramanlarla birlikte yaşamaya başlar hikayeyi. Ressam, Cemile ve Danyar. Bu üçlünün hayatının nasıl kesiştiğini ve değiştini anlarız. Ressam o zamanlar daha 13 yaşlarındadır, ergenlik döneminde. Cemile 4 aylık evli ama kocası askere gitmiş güzel bir kadındır. Danyar ise savaştan gelmiş topallayan yaralı bir asker. Hikaye size basit gelebilir, Cemile ve Danyar aşık olurlar, çünkü Cemile yalnız, Danyar yalnız, ikisinin birleşmesinden daha kolay ne var.

Iste burda Cengiz Aymatov ile tanışıyor olacaksınız. Neden bu kadar büyük yazar olduğunu 1958 ‘de yazdığı bu eserde hissedeceksiniz.  Cemile ve Danyar ‘ın yavaş yavaş nasıl değiştini ve bu değişimin sebebini göreceksiniz. Bu 3 karakterdeki değişime özellikle dikkat etmek gerekiyor. Bu insanlar kendi iç seslerini dinleyerek, herkesin yapamayacağı bir cesaretle yaşamlarını değiştirmeye karar veriyorlar. Aytmatov’un mesajı çok net; kendini keşfet.

Bozkırın uyumaya başladığı, gökyüzünde yıldızların ışıldamaya başladığı o Agustos gecesi,  aşkın yazıya aktarılmış hali, sizi bekliyor.

64 sayfa, Ötüken Yayınlari, 7,50 TL

Vinkmag ad

Serkan Şahin

Read Previous

Buluşma Yeri, Duşan Kovaçeviç, Şehir Tiyatroları

Read Next

Quisque nec

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir