Anasayfa » Pamela Sunstrum ve Zamanı Çizmek

Pamela Sunstrum ve Zamanı Çizmek

Yazar 3noktacom

Botsvana doğumlu Pamela Phatsimo Sunstrum 80’li yıllardaki birçok çocuk gibi bilim kurgu roman ve filmleri ile büyümüş ve doğal olarak zamanda yolculuk konusundan etkilenmiş. Zaman içinde bu sanatına da yansıyarak farklı dönemleri aynı eserde resmetmeye başlamış. Eserlerindeki detay yoğunluğunun bilinçli olduğunu söyleyen sanatçı her şeyin kısa ömürlü olduğu ve hemen tüketilip bir sonrakine geçildiği tüketim kültüründe insanların eserlerine bakarken vakit ayırmasını istiyor. “İnsanların eserlerime bakarken zamanla ilgili karışıklığı görmeleri önemli” diyen sanatçı eserlerinde birçok bölgenin mitolojilerinden ve çocukken gezdiği birçok ülkenin manzaralarından yararlanıyor. Çoğu zaman müzelerin eski fotoğraf sergilerine bakıp 19 ve 20. yüzyılda yaşamış insanların giyimlerinden yararlanıyor. “Bazen de bit pazarlarından elbise alıp giyerek belli bir pozu yakalayana kadar saatlerce aynada kendime bakıyorum.”

Pamela Phatsimo Sunstrum kim?

1980 yılında Botsvana’da doğar. 1988 yılında Amerika’ya eğitim amacıyla gider ve uzun yıllar orada kalır. Sanatçı yaşamını Güney Afrika’nın başkenti Johannesburg’da devam ettirmektedir. Figüratif sanatçı ve tasarımcı olarak tanınır. Çalışmaları Londra, İngiltere’de Tiwani Contemporary ve Johannesburg’daki Afrika Tasarım Müzesi de dahil olmak üzere birçok galeri ve sergide yer aldı. Instagram hesabı @pamelaphatsimo , web sitesi https://www.pamelaphatsimosunstrum.com/

Botsvana nerede?

Beğenebileceğin İçerikler

Afrika kıtasının kuzeyindedir. Ülke güney ve güneydoğu bölümünde Güney Afrika Cumhuriyeti, kuzey ve batısında Namibya, kuzeydoğu bölümünde ise Zambiya ve Zimbabve ile komşudur. İngiliz Milletler Topluluğu üyesi olan Bostvana, 2 milyon civarındaki nüfusu sahiptir ve Afrika kıtası üzerinde demokrasi alanında en gelişmiş ülke olarak kabul görmektedir.

Beğenebileceğin İçerikler