Anasayfa » Okuma Evi; “Zenginlik Ölümcül, Erdem Ölümsüzdür”

Okuma Evi; “Zenginlik Ölümcül, Erdem Ölümsüzdür”

Yazar 3noktacom

Bratstvo (Kardeşlik) Okumaevinin 150. kuruluş yıldönümü Köstendil’de kutlanıyor. 1 Temmuz 1869 yılında, bir grup Köstendilli genç tarafından “Zenginlik ölümcül, erdem ölümsüzdür” diyerek bu okumaevi kurulur. Bu motto ya da şiir yıllarca Köstendil’de yaşayanlara ilham verir, toplum ve kültür hayatının kalbi bu okumaevinde atar. Sadece Köstendil’de değil, diğer şehirlerde de neredeyse iki yüzyıl önce kurulan Bulgaristan okumaevleri, eşi benzeri olmayan bir kurumdur. Farklı siyasi görüşlere sahip farklı topluluklardan insanları bir araya getirir.

Okumaevlerinde, özellikle çocukların sıklıkla ziyaret ettiği gitar, keman, akordeon, tambura, solfej derslerinin yanısıra farklı dillerde derslerin verildiği kurslar da var. Derslerin büyük bir bölümü, ücretsiz olurken bazılarından sembolik ücret alınıyor. Ayrıca, okumaevi toplulukları, farklı ulusal ve uluslararası festivallere katılıyor.

Bulgaristan’da kaç tane okuma evi var?

31 Aralık 2017 tarihi itibariyle, Bulgaristan’da 3 bin 321 faal okuma evi olduğu açıklandı. Bunlardan 663’ü şehirlerde, 2 bin 658’i ise köylerde hizmet sundukları belirtildi. Okuma evlerinin yüzde 91,7’sinde (toplam 3 bin 45) faal kütüphaneler olduğu bildirildi. Okuma evlerinin 2 bin 544 tanesinde gösteri salonu olduğu ve ortalama 220 koltuk kapasiteleri olduğu ifade edildi.

Beğenebileceğin İçerikler

Okuyucalarına internet erişimi ve bilgisayar kullanma hizmetleri sağlayan toplam bin 616 okuma evi mevcut. Yapılan açıklamada 207 ile en çok okuma evi Plovdiv ilinde olduğu, en az okuma evinin 77 ile Vidin ve Gabrovo illeri oldukları belirtildi. Ülke genelindeki okuma evlerinde kayıtlı okuyucu sayısı 272 bin 797 olduğu ve 2012 yılına göre bu alanda artışın yüzde 14,5 olduğu belirtildi.

Köstendil nerede?

Bulgaristan’ın en batısında yer alan şehir, 100.000 civarında bir nüfusa sahiptir. Başkent Sofya’ya 90 km uzaklıktadır. Sıcak su kaynakları ve SPA (sıcak banyo ve su tedavisi) otelleri ile bilinen bir bölgedir.

Beğenebileceğin İçerikler