fbpx

Kosova Film Festivali’nde, Türk Sanatçılara Ödül

Bu yıl 11.cisi 16-21 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen uluslararası film festivalinde (PriFest) toplam 70 film gösterimi yapıldı. 4 farklı sinemada bir hafta boyunca süren festivalin kapanışı Priştine Devlet Tiyatrosu Salonu’nda gerçekleşti. Törene dünyanın farklı ülkelerinden yönetmenler katıldı.

Yönetmen Mahmut Fazıl Coşkun Türkiye de 1963 yılında yaşanan darbe olayını konu edinen ‘Anons’ isimli filmi ile En İyi Yönetmen ve FIPRESCI ( Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Federasyonu ) Jüri Ödülü’ne layık görüldü. “Gülizar” isimli filmiyle yönetmen Belkıs Bayrak ise 50 000 Euro’luk post prodüksiyon hizmeti ödülünün sahibi oldu.

FIPRESCI Nedir?

FIPRESCI” (veya FIPRESCI Ödülü), uluslararası bir sinema yazarları örgütü ve bu örgütün dağıttığı ödülün adıdır. Açılımı Fransızca ”Fíédíération Internationale de la Presse Ciníématographique” şeklinde olan bu örgütün (ödülün) İngilizce adı ise ”International Federation of Film Critics” ‘tir. Türkçe’ye ”Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Federasyonu” (Ödülü) olarak çevrilebilir.

“Anons” filmi neyi anlatır?

Film, 1960’lı yıllarda gerçekleşen bir darbe girişimi sırasında askerlerin yaşadıklarını anlatır. Anons’un hem yönetmenliğini hem de senaristliğini üstlenen Mahmut Fazıl Coşkun’un yorumu; “Benim bu filmdeki niyetim darbe filmi yapmak ya da darbecilerle ‘alay etmek’ değildi. Biraz Türkiye analizi yapmaktı. Türkiye’nin modernleşmesi ve o hikaye içerisinde ortaya çıkan trajikomik durumları göstermek istedim”.

Mahmut Fazıl Coşkun Kimdir?

Mahmut Fazıl, 1973 yılında Yozgat’ta doğdu. Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik bölümünden mezun olduktan sonra Los Angeles’taki California Üniversitesi’nde (UCLA) Sinema, Tv, Dijital Medya bölümünü bitirdi. Burada üç kısa film çekti. Lighthouse (Deniz Feneri) ile UCLA’da Knightly Hours ödülünü aldı. Aliya (2002), Yaşamak- Cahit Zarifoğlu (2004) gibi belgesellerin ardından ilk uzun metraj filmi Uzak İhtimal’i 2009 yılında çekti. Bu film ile İstanbul Film Festivali ve Adana Altın Koza Film Festivali’nden En İyi Yönetmen ödüllerini aldı. Ardından senaryosunu Tarık Tufan ile birlikte yazdığı Yozgat Blues (2013) filminin yönetmenliğini üstlendi. 20. Uluslararası Altın Koza Film Festivali‘nde “Yozgat Blues” ile En İyi Yönetmen Ödülü’nü bir kez daha aldı. Ayrıca film, bu festivalde En iyi Senaryo dâhil olmak üzere altı ödül birden aldı. Mahmut Fazıl Coşkun yönetmenliğe devam etmektedir.

“Gülizar” filmi neyi anlatır? Belkıs Bayrak ve Oktem Başol kim?

Maalesef bu film ile ilgili özet bilgi dahi bulamadık. 1984 Malatya doğumlu Belkıs Bayrak İstanbul Bilgi Üniversitesi Sinema TV Yüksek Lisans eğitimine devam etmektedir. 1966 doğumlu Oktem Başol, İstanbul Bilgi Üniversitesi FTV (Sinema ve Televizyon Programı) bölümünde öğretim üyesi olarak kariyerine devam etmektedir.

Vinkmag ad

admin

Read Previous

Dünyanın En Çok Okunan İkinci Şiiri Orhan Veli’den!

Read Next

Toskana ve Nathalie Decoster’in heykelleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir