Anasayfa » Avrupa’nın en büyük heykeli Belçika’ya

Avrupa’nın en büyük heykeli Belçika’ya

Yazar 3noktacom

Fransız sanatçı Bernar Venet‘in heykeli Ekim ayında açıldığında, Avrupa’nın en büyük heykeli olacak.

Avrupa’nın en büyük heykeli nedir?

Heykel iki parça dan oluşuyor. Bir su yolunu andıran 2 yarım kemerden meydana gelen bu heykel tam 200 ton ağırlığında ve metalden yapılmış. Adı “Arc Majeur” yani “büyük ark”.

Avrupa’nın en büyük heykeli nerede?

Beğenebileceğin İçerikler

Heykel, E411 otobanında, Namur ve Luxembourg arasında, Lavaux-Sainte-Anne Belçika’da. Otobanın iki tarafına da yerleştirilmiş. Yolun bir tarafındaki parçası 60 mt yüksekliğe ulaşırken, diğer taraftaki parça 25 mt yükseklikte. Sürücüler, yolu tamamıyla kaplayan devasa heykelin içinden geçip gidiyormuş hissine kapılıyor.

Bir sanatçı tarafından yapılan nadir büyük heykellerden biri olan bu eser, eğer düz hesaplanırsa, Amerika’daki “Özgürlük Anıtı”‘ndan ve Rio’daki meşhur İsa heykelinden daha büyük. Eserin maliyeti yaklaşık 2,5 milyon euro. Bu eser için yapılmış özel web site de, projeye ait detaylara ulaşılabilir.

Heykelin Belçika’ya yerleştirilmesinin ilginç bir hikayesi var. Tam 35 yıl önce, 1984 yılında Fransız Kültür Bakanı tarafından onaylanan bu proje, Fransa’da Auxerre şehrinde A6 otobanına yerleştirilecektir. Ancak, Auxerre yerel politikacıları bu heykel projesinin gerçekleşmesini engeller.

Bernar Venet kimdir?

Beğenebileceğin İçerikler

1941 yılında Fransa’da doğan heykeltraş Bernar Venet, işini sezgileriyle yönetiyor ve taslak kullanmıyor. Eserlerini tesadüflerle tamamlıyor. Özellikle çelikten yaptığı dev figürleriyle tüm dünyada tanınan bir sanatçı.

Beğenebileceğin İçerikler