Anasayfa » Hayal Melodileri 2023 Sonuçlandı

Hayal Melodileri 2023 Sonuçlandı

Yazar 3noktacom

Bu yıl ikincisi düzenlenen Hayal Melodileri Resim Yarışması’nın kazananları belli oldu. Çaykovski “Yevgeni Onegin” operası temalı yarışmada dereceye girenler 11 Mayıs 2023 tarihinde düzenlenen tören ile ödüllerini aldı. Sergileme ödülü alan resimler 12-18 Mayıs 2023 tarihleri arasında Kadıköy Belediyesi Yeldeğirmeni Sanat’da, 01-04 Haziran 2023 tarihleri arasında 3. Artcontact Istanbul Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı’nda sergilendi.

EMART Genç Yetenekleri Güçlendirme Vakfı tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen “Hayal Melodileri Resim Yarışması’nın ödülleri, düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Birinci Başarı Ödülü Marmara Üniversitesi Resim İş Öğretmenliği Bölümü Öğrencisi Emre Tura’nın olurken,  İkinci Başarı Ödülü Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümü Öğrencisi Ali Duman’a  ve Üçüncü Başarı Ödülü Yeditepe Üniversitesi Plastik Sanatlar ve Resim Bölümü Öğrencisi Sena Gündüz’e verildi. Yarışmanın Jüri Özel Ödülü  ise Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Öğrencisi Oğuzhan Ulutaş’a takdim edildi.

Kadıköy Belediyesi Yeldeğirmeni Sanat’daki ödül gecesinde, Yevgeni Onegin operasından parçaların yer aldığı dinleti ve yapılan konuşmaların ardından, ödüle değer görülen 4 çalışma ile sergilenmeye değer bulunan 22 çalışmanın yer aldığı serginin açılışı çok sayıda sanatseverin katılımıyla yapıldı.

Ülkemizdeki Güzel Sanatlar Fakülteleri lisans ve lisansüstü öğrencilerine açık olan yarışmanın duyurusu Türkiye’deki doksandan fazla üniversitenin güzel sanatlar ve eğitim fakültelerine ulaştırılmıştır. Çaykovski’nin Yevgeni Onegin operasını tema olarak kabul eden yarışmaya 19 farklı üniversiteden gelen 42 eser değerlendirmeye alınmıştır. Katılımcıların Çaykovski’nin Yevgeni Onegin operasının “Mektup” bölümü başta olmak üzere, “Son Cevap”“Düello”“Alışmak” ve “Vals” bölümlerini resimsel dille ifade ettikleri görülmektedir.

28 Nisan 2023 tarihinde seçici kurul bir araya gelerek, şartname kurallarına uygun eserler arasından ödül ve sergileme alan eserleri belirledi. Hayal Melodileri 2023 Seçici Kurulu; Hüsamettin Koçan, Gülveli Kaya, Devabil Kara, Oğuz Haşlakoğlu ve Serkan Şahin. Yarışma raportörü avukat Cumhur Tütüncübaşı.

28 Nisan 2023 tarihinde seçici kurul toplantısı yapıldı.

11 Mayıs 2023 Perşembe günü, saat 19.30’da Kadıköy Belediyesi Yeldeğirmeni Sanat’da ödül töreni ve sergi açılışı yapıldı.

Uzun Versiyon / Long Video

Kısa Versiyon / Short Video

Beğenebileceğin İçerikler