Anasayfa » Çaykovski Yevgeni Onegin-4 “Mektup”

Çaykovski Yevgeni Onegin-4 “Mektup”

Yazar 3noktacom

2023 yılında ikincisi gerçekleşecek “Hayal Melodileri” resim yarışmasına katılacak sanatçılar, “mektup” isimli sahneyi dinleyerek, hayallerini resimsel bir anlatım dili ile ifade edebilecekler.

Çaykovski Yevgeni Onegin-4 “Mektup”

Değerli katılımcı, bu bölümü anlamını bilmeden resimsel bir anlatım dili ile ifade etmek istiyorsanız, üstteki parça ile yetinmeniz gerekiyorLütfen alttaki videoyu izlemeyiniz ve yazının devamını okumayınız. “Hayal Melodileri” resim yarışması şartnamesinde  belirtildiği gibi, Yevgeni Onegin operasında geçen bu bölümü, anlamını bilmeden ya da anlamını öğrendikten sonrasını anlatacak şekilde hazırlayabilirsiniz..

Uvertür biter bitmez, iki genç kadının şarkısını dinleyen iki orta yaşlı kadın sahnededir. Şarkıya kısa bir ara verilmesini fırsat bilen ev sahibi Madam Larina ve kâhyası konuşmaya başlarlar. Madam Larina, şarkının etkisiyle geçmişi hatırlar.

Madam Larina çiftlik işçileri tarafından çok sevilmektedir. Hasat bitmiş ve güzel geçen bu dönemi kutlayan işçiler güzel bir şarkıyla Madam Larina’ya teşekkür ederler. Neşe dolu koro sahnesi bittikten sonra Madam’ın kızları Olga ve Tatyana’yı tanımaya başlarız. Olga ise şakacı ve günü yaşayan, tasasız bir çocuk gibidir. Tatyana çok kitap okuyan ve okuduğu hikâyelere kendisini kaptıran, durgun bir romantiktir. Sahneye Madam’ın komşuları şair Lenski ve Yevgeni Onegin gelir. Lenski, komşusu Onegin’i Madam Larina’yla tanıştırmak ister. Lenski , Madam’ın kızı Olga’ya âşıktır ve sık sık görüşmektedirler.

Tatyana ilk defa karşılaştığı Onegin’den etkilenmiştir. Kitaplarda okuduğu yakışıklı ve iyi adam karşısındadır. Onegin’i görür görmez ona âşık olur. Olga ve Lenski sohbet ederken, Tatyana ve Onegin yürüyüşe çıkarlar. Yürüyüşün ardından herkes yemeğe geçer.

Yemek bitmiş, misafirler evlerine dönmüştür. Tatyana bir hayli heyecanlıdır. İlk defa yaşadığı bu duygularını anlatmalı, sırrını dökmelidir. Önce kâhya kadına açılmaya çalışır ama başaramaz. Sonra Onegin’e mektup yazmak aklına gelir. Kâhyadan mektup yazmak için kalem ve kâğıt ister.

Yaklaşık 15 dakika süren, mektup sahnesi (“Onegin letter scene”, “puskai pogibnu ya” ) opera tarihinin en kıymetli bölümlerinden biridir. Mektup sahnesi, ilk kez âşık olan bir genç kızın duygularını mektuba dökmeye çalışırken hissettiklerini anlatır. Bugünkü gibi telefon, e posta vb. iletişim kolaylıklarının olmadığı, mektubun en değerli ve belki de duyguların tek ifade aracı olduğu zamanlardır.

Tatyana bu özel mektubu şafak vakti güneşin ilk ışıkları ile birlikte tamamlayabilir, defalarca yazdıklarını yırtıp atar, tekrar yazmaya başlar. Üflemeli çalgılara arpın eşlik etmesi ve sanatçının kararsızlığı, çekingenliği, ümitsizliği, utangaçlığı, korkaklığı ve nihayet aşkı anlatan sesi hayranlık vericidir.

Çaykovski Yevgeni Onegin-4 “Mektup”
Beğenebileceğin İçerikler