Anasayfa » Çaykovski Yevgeni Onegin-5 “Cevap”

Çaykovski Yevgeni Onegin-5 “Cevap”

Yazar 3noktacom

2023 yılında ikincisi gerçekleşecek “Hayal Melodileri” resim yarışmasına katılacak sanatçılar,  “cevap” isimli sahneyi dinleyerek, hayallerini resimsel bir anlatım dili ile ifade edebilecekler.

Çaykovski Yevgeni Onegin-5 “Cevap”

Değerli katılımcı, bu bölümü anlamını bilmeden resimsel bir anlatım dili ile ifade etmek istiyorsanız, üstteki parça ile yetinmeniz gerekiyorLütfen alttaki videoyu izlemeyiniz ve yazının devamını okumayınız. “Hayal Melodileri” resim yarışması şartnamesinde  belirtildiği gibi, Yevgeni Onegin operasında geçen bu bölümü, anlamını bilmeden ya da anlamını öğrendikten sonrasını anlatacak şekilde hazırlayabilirsiniz..

Uvertür biter bitmez, iki genç kadının şarkısını dinleyen iki orta yaşlı kadın sahnededir. Şarkıya kısa bir ara verilmesini fırsat bilen ev sahibi Madam Larina ve kâhyası konuşmaya başlarlar. Madam Larina, şarkının etkisiyle geçmişi hatırlar.

Madam Larina çiftlik işçileri tarafından çok sevilmektedir. Hasat bitmiş ve güzel geçen bu dönemi kutlayan işçiler güzel bir şarkıyla Madam Larina’ya teşekkür ederler. Neşe dolu koro sahnesi bittikten sonra Madam’ın kızları Olga ve Tatyana’yı tanımaya başlarız. Olga ise şakacı ve günü yaşayan, tasasız bir çocuk gibidir. Tatyana çok kitap okuyan ve okuduğu hikâyelere kendisini kaptıran, durgun bir romantiktir. Sahneye Madam’ın komşuları şair Lenski ve Yevgeni Onegin gelir. Lenski, komşusu Onegin’i Madam Larina’yla tanıştırmak ister. Lenski , Madam’ın kızı Olga’ya âşıktır ve sık sık görüşmektedirler.

Tatyana ilk defa karşılaştığı Onegin’den etkilenmiştir. Kitaplarda okuduğu yakışıklı ve iyi adam karşısındadır. Onegin’i görür görmez ona âşık olur. Olga ve Lenski sohbet ederken, Tatyana ve Onegin yürüyüşe çıkarlar. Yürüyüşün ardından herkes yemeğe geçer.

Yemek biter, misafirler evlerine dönerler. Tatyana bir hayli heyecanlıdır. İlk defa yaşadığı bu duygularını anlatmalı, sırrını dökmelidir. Önce kâhya kadına açılmaya çalışır ama başaramaz. Sonra Onegin’e mektup yazmak aklına gelir. Kâhyadan mektup yazmak için kalem ve kâğıt ister. Yaklaşık 15 dakika süren, bu sahne opera tarihinin en kıymetli bölümlerinden biridir. Mektubu günün ilk ışıkları penceresine vurduğunda bitirir ve dadısı vasıtasıyla Onegin’e gönderir.

Evin bahçesinde kızlar korosu tatlı bir aşk şarkısı söylerken, Tatyana heyecanlı ve endişelidir. Kalbini dinleyerek, hoşlandığı adama mektup yazarak hata mı yapmıştır? Mektup, kâhya vasıtasıyla Onegine’e ulaştırılmıştır. Tatyana’nın mektubunu alan Onegin, mektupla cevap vermek yerine Tatyana ile yüz yüze görüşmek ister. Onegin gelir ve Tatyana’ya mektubunu iade eder. Cevabını meşhur bir arya ile verir.

Çaykovski Yevgeni Onegin-5 “Cevap”

Onegin aryasını bitirdikten sonra Tatyana’ya döner ve “Kendinizi kontrol etmeyi öğreniniz. Başka bir erkek bu durumdan faydalanabilirdi” şeklinde konuşarak sahneden ayrılır. Birinci perde biter.

Bu 5 dakikalık sahnede, genç ve güzel bir kadını ret eden erkeğin duygularını dinleriz. Bazen kendine kızan bazen nasihat veren bazen de karşısındakini küçük gören bu adamın farklı duyguları, Çaykovski’nin müziğiyle dinleyenlere ulaşır.

Beğenebileceğin İçerikler