Anasayfa » Çaykovski Yevgeni Onegin-2 “Alışmak”

Çaykovski Yevgeni Onegin-2 “Alışmak”

Yazar 3noktacom

2023 yılında ikincisi gerçekleşecek “Hayal Melodileri” resim yarışmasına katılacak sanatçılar, “alışmak” isimli sahneyi dinleyerek, hayallerini resimsel bir anlatım dili ile ifade edebilecekler.

Çaykovski Yevgeni Onegin-2 “Alışmak”

Değerli katılımcı, bu bölümü anlamını bilmeden resimsel bir anlatım dili ile ifade etmek istiyorsanız, üstteki parça ile yetinmeniz gerekiyorLütfen alttaki videoyu izlemeyiniz ve yazının devamını okumayınız. “Hayal Melodileri” resim yarışması şartnamesinde  belirtildiği gibi, Yevgeni Onegin operasında geçen bu bölümü, anlamını bilmeden ya da anlamını öğrendikten sonrasını anlatacak şekilde hazırlayabilirsiniz.

Uvertür biter bitmez, iki genç kadının şarkısını dinleyen iki orta yaşlı kadın sahnededir. Şarkıya kısa bir ara verilmesini fırsat bilen ev sahibi Madam Larina ve kâhyası konuşmaya başlarlar. Madam Larina, şarkının etkisiyle geçmişi hatırlar. Ev sahibinin genç ve güzel kızları, Olga ve Tatyana, şarkının ikinci bölümünü söylemeye başlarlar, dadı ve ev sahibi de sohbetlerine devam ederler. Orkestra ve 4 güzel kadın sesinin muhteşem birleşimiyle yaratılan ortam, Çaykovski’nin dehasıdır.

Çaykovski Yevgeni Onegin-2 “Alışmak”

Bu 5 dakikalık sahnede, Çaykovski’nin müziğine dört bayanın güzel sesi eşlik eder. Puşkin’in ünlü şiirinin hatırlattığı duyguları dinleriz; alışmak sıkıntıların ya da acıların bir ilacıdır.

Beğenebileceğin İçerikler