Anasayfa » Çaykovski Yevgeni Onegin-6 “Vals”

Çaykovski Yevgeni Onegin-6 “Vals”

Yazar 3noktacom

2023 yılında ikincisi gerçekleşecek “Hayal Melodileri” resim yarışmasına katılacak sanatçılar, “vals” isimli sahneyi dinleyerek, hayallerini resimsel bir anlatım dili ile ifade edebilecekler.

Çaykovski Yevgeni Onegin-6 “Vals”

Değerli katılımcı, bu bölümü anlamını bilmeden resimsel bir anlatım dili ile ifade etmek istiyorsanız, üstteki parça ile yetinmeniz gerekiyorLütfen alttaki videoyu izlemeyiniz ve yazının devamını okumayınız. “Hayal Melodileri” resim yarışması şartnamesinde  belirtildiği gibi, Yevgeni Onegin operasında geçen bu bölümü, anlamını bilmeden ya da anlamını öğrendikten sonrasını anlatacak şekilde hazırlayabilirsiniz..

Uvertür biter bitmez, iki genç kadının şarkısını dinleyen iki orta yaşlı kadın sahnededir. Şarkıya kısa bir ara verilmesini fırsat bilen ev sahibi Madam Larina ve kâhyası konuşmaya başlarlar. Madam Larina, şarkının etkisiyle geçmişi hatırlar.

Madam Larina çiftlik işçileri tarafından çok sevilmektedir. Hasat bitmiş ve güzel geçen bu dönemi kutlayan işçiler güzel bir şarkıyla Madam Larina’ya teşekkür ederler. Neşe dolu koro sahnesi bittikten sonra Madam’ın kızları Olga ve Tatyana’yı tanımaya başlarız. Olga ise şakacı ve günü yaşayan, tasasız bir çocuk gibidir. Tatyana çok kitap okuyan ve okuduğu hikâyelere kendisini kaptıran, durgun bir romantiktir. Sahneye Madam’ın komşuları şair Lenski ve Yevgeni Onegin gelir. Lenski, komşusu Onegin’i Madam Larina’yla tanıştırmak ister. Lenski , Madam’ın kızı Olga’ya âşıktır ve sık sık görüşmektedirler.

Tatyana ilk defa karşılaştığı Onegin’den etkilenmiştir. Kitaplarda okuduğu yakışıklı ve iyi adam karşısındadır. Onegin’i görür görmez ona âşık olur. Olga ve Lenski sohbet ederken, Tatyana ve Onegin yürüyüşe çıkarlar. Yürüyüşün ardından herkes yemeğe geçer.

Yemek biter, misafirler evlerine dönerler. Tatyana bir hayli heyecanlıdır. İlk defa yaşadığı bu duygularını anlatmalı, sırrını dökmelidir. Önce kâhya kadına açılmaya çalışır ama başaramaz. Sonra Onegin’e mektup yazmak aklına gelir. Kâhyadan mektup yazmak için kalem ve kâğıt ister. Yaklaşık 15 dakika süren, bu sahne opera tarihinin en kıymetli bölümlerinden biridir. Mektubu günün ilk ışıkları penceresine vurduğunda bitirir ve dadısı vasıtasıyla Onegin’e gönderir.

Tatyana’nın mektubunu alan Onegin, mektupla cevap vermek yerine Tatyana ile yüz yüze görüşmek ister. Onegin gelir ve Tatyana’ya mektubunu iade eder. Ne karakter ne de yaş olarak birbirlerine uygun olmadıklarını ifade eder. Tatyana’yı kalbi parçalanmış bir durumda bırakarak uzaklaşır. I.perde biter.

2.perde kısa bir uvertür sonrası bir parti sahnesiyle başlar. Tatyana’nın doğum günü nedeniyle annesi parti düzenlemektedir.

Tatyana’nın doğum günü partisinde buluruz kendimizi. Çaykovski’nin heyecan verici müziği eşliğinde çiftler dans etmeye başlarlar. Tatyana, kendisini ret eden Onegin’i uzun zaman sonra ilk defa görür. Onegin pek mutlu gözükmez ortamda bulunmaktan memnun değildir. Kendisini partiye getiren arkadaşı şair Lensky’e söylenir. Onegin, Lensky’nin sevgilisi Olga’ya kur yaparak, Lensky’i kızdırmak ister.

Çaykovski Yevgeni Onegin-6 “Vals”

Bu sahnede, Çaykovski’nin vals müziği eşliğinde, partideki coşkuya ve partilerin olmazsa olmaz dedikodularına şahitlik ederiz.

Vals nedir?

Vals, 19. Yüzyılda Avusturya’da popüler olmaya başlamış ve tüm dünyaya yayılmıştır. Johann Strauss (1804-1849)’ın etkisiyle baloların vazgeçilmez eğlencesi olmuştur. En belirgin özelliği, çiftlerin birbirine sıkıca tutunup bir nokta çevresinde dönerek dans etmeleridir. Vals, Almanca’daki waltzen kelimesinden türetilmiştir ve kelime anlamı dönmektir.

Dansların kralı olarak adlandırılan Vals, farklı ülkelerde farklı kültürel karakterler edinmiştir. Dolayısıyla, İngiliz Valsi (English Waltz), Macar Valsi (Hungarian Waltz) ve Vals Mazurka (Waltz Mazurka) isminde farklı çeşitleri ortaya çıkmıştır.

Beğenebileceğin İçerikler