fbpx

Güney Kore ve Sinemada Opera

Yapılan araştırmalar klasik müzik ve sinema severlerin klasikleri ve operaları sinemalarda seyretmeyi tercih ettiğini gösteriyor. Güney Kore’de bir sinema salonu zinciri olan CJ Grup bu sene bazı İtalyan operalarını vizyondaki filmler gibi birer aylık gösterime sokma kararı aldı. İlk eser Giuseppe Verdi’nin ‘La Traviata’sıydı. Satışa çıkan biletlerin %90 üzerinde satıldı.Satılan biletlerde izleyicilerin %70’I bayanlardan oluşuyor, %45 ise 50 yaş üzeri. Bu programa olan yoğun ilgiden dolayı programa devam edilecek ve her ay farklı bir eser gösterilecek.

Güney Kore’de diğer sinema salonu zincirlerinin bu tarz programları uzun süredir mevcuttu. Lotte Cinema 2015 senesinden beri ‘Sinema’da Opera’ programı kapsamında “Sevil Berberi”, “Carmen”, “Rigoletto”, “Sihirli Flüt” ve “Madam Butterfly” gibi eserleri başarıyla gösteriyor. Firma 2020 senesinde artan talebi karşılayabilmek için sekiz yeni eseri gösterime alacak.

Megabox 2016 senesinde “Klasik Cemaati” projesi çerçevesinde Viyana Filarmoni Orkestrası gibi ünlü orkestraların klasik müzik konserlerini canlı vermeye başlamıştı. Her Salı ve Cumartesi New York Metropolitan Operasından canlı opera gösteriliyor. Bu proje çerçevesinde 2018 senesinde bilet satışları bir sene öncesine oranla %30 arttı.

Türkiye’de ise sadece Akmerkez’de New York (MET) Operası yayınları sinemada canlı yayınlanıyor. Bazı örnekler için 1 ve 2 yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Vinkmag ad

admin

Read Previous

1800 lerin Süpermodeli “Lizzie”

Read Next

Robot Şef Alter 3

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir