Anasayfa » Sinemada Wozzeck

Sinemada Wozzeck

Yazar 3noktacom

New York Metropolitan Operası’nda (MET) sahnelenen Alban Berg’in Wozzeck operası, aynı anda tam 70 ülkede 2200 sinema salonunda canlı yayınlandı. New York’da saatler öğlen 13:15 i gösterirken, Akmerkez sinema salonunda saat 21:15 sularında yayın başladı.

Wozzeck rolünde, İsveçli bariton Peter Mattei’yi (54) izledik. Hoş, yumuşak sesi ve sahnedeki güçlü duruşuyla Don Givanni, Figaro veya Parsifal’in yaralı kralı Amfortas rollerinin aranan sesi olan Mattei için Wozzeck rolü biraz daha zor. Wozzeck’i yani fakirliğin ezdiği bir askeri oynuyor. Sadist üstleri tarafından ezilen bu asker halisünasyonlar görüyor, aklını kaybediyor, devamında cinayet ve intihar geliyor. Mattei’nin Wozzeck rolü hakkında verdiği kısa röportaj;

Wozzeck gibi bir rolü insan nasıl oynar?

Opera dışında vakit ayırıp hergün biraz çalıştım. Bu role çok çabuk adapte olmaya kendinizi zorlayamazsınız, zira rolü daha çabuk öğrenemezsiniz. Bu role daha uzun zaman ayırmanız lazım. Bunu sadece tek bir piyanistle yapmak ayrı, önünüzde full orkestra ile yapmak apayrı. Sahnede hiçbirşey duyamıyorsunuz, çok uzakta ve yalnızsınız. Bu yolculukta içgüdülerinize ihtiyacınız oluyor.

Wozzeck’i nasıl görüyorsunuz? Baştan sona deli olduğu prodüksiyonlar izledik, siz adım adım gidiyor gibisiniz.

Bence bu bir yolculuk olmalı, yoksa çok kolay olur. Direktörümüz onun hiç deli olmasını istemedi. Bazen çok deli oynadığımı düşünüp öfkemi kontrol etmemi istedi. Kafamı kazıtıp görünüşümü değiştirmek istedim ama yapmadım. Bir savaş ve travma sonrası stresle bir hayatı yok etmek çok kolay.

Wozzeck’in yönetmenliğini Güney Afrikalı sanatçı William Kentridge yapıyor. 64 yaşındaki sanatçı, çizimleri ve animasyon filmleriyle tanınıyor. Altta, bu opera için yaptığı onlarca çizimden bir örnek bulacaksınız. Kanadalı şef Yannick Nezet-Seguin (44) ise on yıldır MET operasında görev alıyor. Güney Afrikalı soprano Elza van den Heever ise Wozzeck’in sevgilisi Marie rolünde.

William Kentridge, İsimsiz (Wozzeck Çalışması), 2016

Alban Berg’in , opera tarihinde önemli yeri olan, hatta 20.yüzyılın en önemli eserlerinden biri sayılan Wozzeck operası ile ilgili detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.