fbpx

Gizli Anların Yolcusu, Ayşe Kulin, Kitap-Yorum

gizli anların yolcusu ayşe kulin kitap yorum

Çok iddialı ve konuya uygun bir kitap ismi G izli A nların Y olcusu. Kitap yayıncısı Ilhami ‘nin ağzından dinliyoruz bu hikayeyi. Eşi, kızı ve iş ortağı Handan yani 3 bayan ve şirketinde çalışan genç Bora nın arasında gidip gelen bir adam. Kulin’in bir hayli zorlama kurgusuyla, Ilhami beklenmedik bir aşk içinde buluyor kendisini. Kitap o andan sonra, sadece eşçinselliği anlatan bir roman oluyor.

Bu tür bir konuyu  roman haline getirmek cesaret isteyen bir davranış. Böyle bir kitap Avrupa’nın gelişmiş (!) ülkelerinde bile bazı kesimlerin tepkisini çekebilir.

Ayşe Kulin kelimeleri yine mükemmel kullanmış ve akıcı bir dille yazmış bu romanını. Istanbul’u gece tasvir ettiği şu bölüm buna bir örnek;

“Istanbul, dört bir yanı ışıklar içinde, aydınlatılmış more info

eski sarayı, camileri, kubbeleri, kalem minareleriyle, suyun üzerine asılmış bir peri masalının dekoru gibi uzanıyordu aşağıda….Daha çok bina mı ışıklandırılmıştı, bir peri gelip sopasını mı dokundurmuştu şehre, yoksa ben mi yaşlandıkça daha duyarlı oluyordum güzelliklere?” (1)

Günümüzde yaşanan toplumsal ve siyasi gelişmelere de ince ince değinmiş;

“Para, menfaat, ahbap çavuş ilişkileri, derin devlet ya da cemaat korkusu, derin devlet ya da cemaat hatırı, partizanlık, takımdaşlık, ırkdaşlık, dindaşlık, hemşerilik…Bin bir başlık altında her şeyi yaptırabilmenin mümkün olduğu bir toplumda yaşamıyor muyduk?”(2)

“…askerlerden çekinmek mazi oldu. Bence tarikatlarla ilgili yerleri gözden geçirmeliyiz. Tehlike alanları başka yöne kaydı…” (3)

Ayşe Kulin’in roman dilini tekrar takdir etmek ve hakkını vermek gerekir ama ne yazık ki bu romanın genel kurgusu ve finali için olumlu şeyler söyleyemeyeceğim. Okumazsanız çok şey kaybetmezsiniz.

Kitap 427 sayfa, fiyatı 19 TL.

(1) Gizli Anların Yolcusu, Kulin, Ayşe, Everest Yayınları, Kasım 2011, Istanbul, syf. 106

(2) a.g.e, syf. 198

(3) a.g.e, syf. 213

Vinkmag ad

Serkan Şahin

Read Previous

Iki Cami Arasında Aşk, Mürvet Sarıyıldız, Kitap-Yorum

Read Next

Fenerbahçe Ülker Spor Salonu Açıldı

19 Comments

 • yine her zamanki gibi etkisinden hemen kurtulamayacağım bir kitap, akıcı bir dil, zevkle isteyerek okuma hissi, beklemediğiniz ya da bilmediğiniz bir hikaye, hayat.. kitabı bitirdiğimde ağzımda kalan o güzel tat ve ben şimdi ne yapacağım düşüncesi, işe Ayşe Kulin sonrası size kalanlar

 • İKİ GÜNDÜR ELİMDEN BIRAKAMADIM KİTABI VE SONUNU ÇOK MERAKLA BEKLİYORUM BAZI YERLERİNDE GÖZYAŞLARIM BAZI YERLERİNDE TÜYLERİM DİKEN DİKEN AMA KİMSENİN KENDİNE İTİRAF EDEMEDİĞİ Bİ KONU … ÇOK ETKİLENDİM….AYŞE KULİN ÇOK AMA ÇOK BAŞARILI BİR YAZAR…

 • AYŞE KULİN’nin bütün kitaplarını okuyan biri olarak ..son kitabı hakkındaki
  düşüncem tam bir hayal kırıklığı…ben kitabı AYŞE KULİN’in yazdığına inanamadım…sanki yazar fason iş yaptırmış….

 • şimdiye kadar takip ettiğim ayşe kulin yazımında ancak son zamanların para eder kitapları olması amacıyla yazılmış tam anlamıyla iğrenç bir kitap ayşe kuline ve ayşe kulin okurlarına aykırı….

 • Yine bir Ayşe Kulin kitabı olarak büyük hevesle aldığım,ama hüsrana uğradığım kitap..Keşke almasaydım dedirten kitap..Bu kitabınla beni hayal kırıklığına uğrattın AyşeKulin..Tarzına bence hiç yakışmamış..

 • Ayşe Kulin’in tüm kitaplarını okudum. Gizli anların yolcusu da dahil. Bu kitaptan önceki kitaplarını çok beğenerek ve çok merak ederek okudum. Fakat Gizli anların yolcusu kitabını sırf bitirmiş olmak için okudum. Konusu Ayşe Kulin’in tarzıyla hiç örtüşmüyordu. Ayşe Kulin’in farklı bir tarz denemiş olmak için yazdığını umut ediyorum…

 • Gizli anların yolcusu konusu ve yazarı itibariyle iddialı ve cesurca yazılmış bir kitap.. Özellikle ülkemizde bir tabu olan eşcinsellik konuu anlatılmış fakat ben boyle onemli bir konunun gereksiz cinsellik sahneleriyle anlatılmasından hiç hoşlanmadım. Bu konuda daha çok psikolojik tasvirlere yer verilmeliydi diye düşünüyorum. Eşcinsellik birçok insanın yaşayabileceği bir durum fakat Onemli olan bu konunun ruhiyati ve psikolojisi isin fiziksel tarafına bu kadar yer vermek bilemiyorum ayse kulin in atlamamasi gereken bi konuydu bence. Yine de cesaretinden dolayı tebrik etmek lazım emegine saglık

 • Ayşe kulinin kitaplarını hiç kaçırmam okurum ancak bu kitap çok fazla cinselliğe yönelik ve banada acı verdi .Eşini kandırması ve aldatması günümüzde aldatmayan erkek yok zatende ama ayşe kulin tarzı bir kitep olmamış okumaya devam edeceğim ama pekte sevmedim .emeğine sağlık.

 • Ayşe Kulin in hemen hemen tüm kitaplarını okudum.G.A.Y. de beni şaşırtan Ayşe Kulin in alışılmış çizgisinden çıkmış olması değilde , sanki bu kitabı baskıya yetiştirmesi gerekirmiş gibi bir acele içinde yazmış olması oldu.Farklı cinsel tercihlere vurgu yapan bir romana itirazım yok.Ama be kardeşim bir adam başka bir adama bir gecenin sabahında delidivane aşıkmı uyanır.Hadi diyelim uyandı.Hiçmi yürek sancısı çekmez , hiçmi endişe duymaz.Nasıl bir dörtnala kendini bırakış ki tüm mutsuzluğuna rağmen evliliğini bitirme düşüncesini aklına bile getirmeyen , kim neder i çok çok önemseyen geleneksel bir aile babası.Keşke bu aşkı yaşamaya cesaret etme sürecini bize anlatsaydınız Ayşe hn.Keşke hemen ertesi sabah hayatının anlamını bulmuş adam olmasaydı Ilhami bey.

 • Gizli Anların Yolcusu ve Boranın kitabı! Bence kim ne derse desin toplumun görmek istemediği kör gerçeklerimiz. Köylerde yaşanan haksızlıkları ve çocukların çektiği zorlukları mutsuzlukları hüzünleri bize en iyi şekilde en anlayabileceğimiz dilde okuduk ama ben öyle okudum ki bu kitablaı 1 günde bitirdim akıcı sözleriyle severek. Biz şehirlerde yaşamış insanlar ne anlarız değilmi bu duygulardan çok uzağız duygulardan vicdandan yaşanmışlıklardan kıskançlıklarımızdan göremiyoruz gerçeği. Eline yüreğine sağlık AYŞE KULİN…

 • Gızlı Anların Yolcusu kıtabı,bazı cumlelerde turkıye nın polıtık gerceklerını yansıtmıs bora nın basına gelenler bınlerce ınsanın basına gelebılıyor,Keske bu tur tacıze ve tecavuze ugrayanlar hıcbır zaman korkmasa ve utanmasa Çunku bunu yapan kısı utanmalı ve suclanmalıdır.Ama maalesef bızım turkıyede suclu olandan cok tacıze ugramıs kısıler suclanıyor.Ozellıkle de sanırım doguda. Toplum baskısı ve korkudan hıckımse sıkayet edemıyor ama unutulmamalıdır kı bunu yapan ınsanlar cezalandırılmadıkca yapmaya devam edecek bu konuda da keske yasalar daha da agırlastırılmıs cezalarla caydırıcı bır etkı yapsa..Bora nın neden escınsel oldugunu ınsan anlayabılıyor ama ben ılhamı bey ın nasıl bır gecede escınsel oldugunu pek anlayamadım.Bır ınsan bır gecede ve bu yastan sonra cınsel tercıhlerı degısebılır mı bu bakımdan kıtabın bu bolumlerını sacma buldum ınandırıcılıktan cok uzak sırf escınsel olsun (ılhamı bey ) dıye bıraz zorlama olmuş.

 • Ayşe kulinin ilk kez kitabını okudum. Yazar tarzın dışına çıkmış diyorsunuz.bu kitapta ilhamı bey önüne gelenler hoşlanıyor bir bora kalmıştı ordanda hoşlanmıyor bu ilhamı bey nasıl bir adam yani sapık heralde.okurken hep sapık olduğunu düşündüm.kitap iyimisin iyiydi yazar güzel anlatmış kitabın konusu cesaret gerektiriyor doğrusu.

 • Ayşe kulinin kitabını ilk kez okudum akıcı bir dille yazılmış başarılı bir kitap.ilhami bey bildiğin sapık bence.erkek kadın farketmiyor onun için.okuyanlarinda benim gibi düşüncesinden eminim .kitabın özeti sapik ilhamı bey in hayatı.

 • Ayşe kulinin kitabını ilk kez okudum akıcı bir dille yazılmış başarılı bir kitap.ilhami bey bildiğin sapık bence.erkek kadın farketmiyor onun için.okuyanlarinda benim gibi düşüncesinden eminim .kitabın özeti sapik ilhamı bey in hayatı.

 • açıkcası geçen hafta okudum kitabı gerçekten çok akıcı ama bu kadar çabuk, kısa, hemen homoseksül olması İlhami’nin biraz garip kaçmış. Detaylandırılmamış pek çok yer gereksiz yere detaylandırılırken bu duygu karmaşası üzerinde hiç durulmamış. Bora nın fiziksel özelleiekerli yeterli betimlenmemiş. Akıcı ancak kurgu tarafı eksik.

 • Neredeyse 50 yaşına gelmiş, o ana değin hiçbir homoseksüel belirti göstermemiş, hatta en ufak dekolteden anında tahrik olabilecek sapına kadar heteroseksüel bir adam ne hikmetse bir gecede hiçbir alt yapısı, gelişimi, arka planı olmadan bum eşcinsel oluyoveriyo. he canım he bana da bi ayşe kulin kafası. sıfır araştırmayla bilgiyle kitap yazarsan olacağı budur.

 • Ayse Kulin tebrikler
  etkisinden cikamadim,tebrikler

 • Okuyacaklarım listesine ekledim…

 • ayşe kulinin bi çok kitabını büyük bi zevkle okudum ki bu kitababını yazarken keşke gerçek bi gay la fikir alışverişi yapsaydıda öyle yazsaydı gerçekle alakası olmayan bi roman olmuş. hadi boranın kimliği belli de ilhami 40 dan sonra alkolin etkisiyle bi şey yaptı tamamm ama öyle bi insanda aşk olmaz pişmanlık olur pişmanlık olur

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir