fbpx

Iki Cami Arasında Aşk, Mürvet Sarıyıldız, Kitap-Yorum

iki cami arasında aşk mihrimah ile sinan  mürvet sarıyıldız

Son zamanlarda yorumlamakta zorlandığım böyle bir kitap okumamıştım. Konu iyi düşünülmüş; büyük mimar Sinan ve padişah kızı Mihrimah’ın aşkı. Kapak ilgi çekici. Muhteşem Yüzyıl televizyon dizisinin ve dolayısıyla Kanuni döneminin popüler olduğu bugünlerde, bu kitabın çok satanlar bölümünde yer almasını normal karşılamaya çalışalım. Peki, kitabın yarısının boş olmasını (toplam 255 sayfalık eserin sol sayfaları boş bırakılmış, yani kitap gerçekte 126 sayfa civarında, kağıt israfı yapılmış) daha doğrusu hilal biçimindeki ay resmi yer almasının anlamı nedir?

Kitabın başından sonuna kadar çaresizlik içinde kıvranan bir Sinan portresi var. Ilk sayfada anlatılan aşk son sayfaya kadar devam ediyor. Bir sonraki sayfada yeni birşey yok. Sanki bir yere yetişecekmiş gibi hızlı kurulan cümleler. Kitabın anlatmaya çalıştığı; “Sinan bütün eserlerini Mihrimah’a duyduğu büyük aşk ve çektiği ızdıraplar vesilesiyle yaptı”. Peki, bu kadar büyük bir aşkı, bu kadar kuru tekrarlarla ve kısa tasvirlerle anlatmak haksızlık olmamış mı?

Tarihi-roman yazmak ve bize bıraktığı eserlerle gençlere örnek olacak Sinan gibi bir dehayı anlatmak için lütfen biraz daha emek verelim, gayret gösterelim. Ne yazıkki kitap olmamış.

Kitap 255 sayfa ! (gerçekte 126 sayfa), 7 TL.

*Sarıyıldız, Mürvet, Iki Cami Arsında Aşk, Agustos 2011, Mola Kitap

Vinkmag ad

Serkan Şahin

Read Previous

Genç Bir Romancının Itirafları, Umberto Eco, Kitap-Yorum

Read Next

Gizli Anların Yolcusu, Ayşe Kulin, Kitap-Yorum

5 Comments

  • Tek kelimeyle yazık.Günümüzde bukadar muhteşem yazarlarımız ve onların yazdıkları kitaplar varken,bu kitaba kitap demek yazık,Kitap 255 sayfa ama toplap 126 sayfa resmen okurla dalga geçilmiş,kitabın bir sayfası okurun gözüne sokar gibi aynı resimle donatılmış,bari bu sayfayı numaralandırmasaydınız,Her insanın anlatabileceği ve yazacağı bir hikaye,Yazarından özür dileyerek söylemek istiyorum okuduğum zaman acıdığım bir kitap,kitap yazmak yazarlık öyle sıradan bir iş değildir.

  • cok harika ama okumasını bilene tabikide

  • Simay arkadaşa herfiyyen katılıyorum, ilkokul kitabı kıvamında.. kesinlikle tavsiye etmiyorum,paranıza yazık..

  • Aldigim paraya da harcadigim zamana da aciyorum. Fazla aziklamaya bile gerek yok bi mimar olarak Sinanla ilgili yazilmis en faci kitap oldugunu bi okur olarak da yazara isi birakmasini oneriyorum

  • kitabın sol tarafı aynı resim değil ay her sayfa sonunda aşağı iniyor ve son sayfada minarenin arasında kalıyor dikkatli bakın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir