Anasayfa » Genç Bir Romancının Itirafları, Umberto Eco, Kitap-Yorum

Genç Bir Romancının Itirafları, Umberto Eco, Kitap-Yorum

Yazar 3noktacom

umberto eco, genç bir romancının itirafları

Umberto Eco ilk romanı Gülün Adı ’nı 1980 yılında yayımlamış.1978 yılının başlarında  bu romanı nasıl yazmaya başladığını bu kitabında şöyle anlatıyor; “…masamın çekmecelerini karıştırdım ve bir önceki yıl çalakalem yazmış olduğum bir şeyi bulup çıkardım: Üzerine birtakım keşişlerin adlarını not ettiğim bir kağıt parçasıydı bu. Demek ki ruhumun en kuytu köşesinde bir roman fikri çoktan yeşermişti, ne var ki ben, bunun farkında değildim. O notları alırken, bir keşişi gizemli bir kitap okurken zehirlemenin güzel olacağını anlamıştım, hepsi bu. Böylece Gülün Adı ‘nı yazmaya başladım.”(1)

Orhan Pamuk’un eseriyle aynı dönemde Umberto Eco’nun da bu kitabının yayımlanması, roman yazma konusunda istekli olanlar veya romancıların bakış açılarını merak edenler için güzel bir tesadüf. Orhan Pamuk Harvard üniversitesinde konferans verirken, Eco Atlanta-Emory üniversitesinde konferans vermiş. Bu kitap bu konferansın notlarını içeriyor.

Beğenebileceğin İçerikler

Eco, yazmakta olduğu sahnelerin gözünün önünde bulunmasından hoşlanıyor. Örneğin, Foucault Sarkacı isimli eserindeki bir bölüm için, bir-kaç gece yanında kayıt cihazıyla Paris’teki caddeleri arşınlamış ve izlenimlerini teker teker not etmiş. Ve tıpkı Pamuk’un başına gelenler, onun da başına gelmiş ve bir-kaç okuyucu , Paris’te caddeleri arşınlayan kahramanımızın neden bazı bölümleri atladığını Eco’ya sormuş. “Yani okur, her bir ayrıntının gerçek dünyada yaşananlara uyumlu olmasını istemiş” (2). Buna benzer bir konu ilerleyen bölümlerde de karşımıza çıkıyor ve Eco okur tepkisini şöyle özetliyor; “kültürel onumları ne olursa olsun pek çok okur, kurmacayla gerçek arasındaki farkı göremiyor ya da göremez hale geliyor. Kurmaca karakterleri, sanki onlar gerçek insanlarmış gibi ciddiye alıyor” (3)

Ve Anna Karenina romanı. Pamuk’un favori romanı , Eco’nun eserinde de karşımıza çıkıyor. Anna Karenina’nın okur üstünde bıraktığı etkiyi diğer eserlerdeki ana karakterleri de irdeyelerek yorumlamış.

Kitap 174 sayfa, 14,5 TL.

1) Eco, Umberto, Genç Bir Romancının Itirafları, Kırmızı Kedi Yayınevi, Eylül 2011, syf.12

Beğenebileceğin İçerikler

2) a.g.e, syf.43

3) a.g.e, syf 62

Beğenebileceğin İçerikler