fbpx

“Ben Picasso değilim, ben Lika’yım”

Lika Yanko, kendisine “Elbiseli Picasso” adını takanlara böyle cevap verirdi. Bulgaristan’ın başkenti Sofya’daki “Loran” ve “Kontrast” galerileride Lika Yanko’un eserleri 9 Şubat’a kadar sergileniyor. Bu sergiler, Krasimir İliev’in  “Lika Yanko – İlahi Dünyalar ile  İletişim Kurmak” isimli kitabının galası ile birlikte başlatıldı.

Lika Yanko kimdir?

Lika Yanko (1928-2001), Arnavut kökenli Bulgar bir ressamdır. Yaratıcı yönü, çoğunlukla peyzaj çizdiği Rodoplarda  ve Sozopol’daki seyahatleri sırasında belirlenir. 1964’te çok renkli soyut eserler, kolajlar üretmeye başlar. Tuvallere rastgele bulunan nesneler – yaylar, teller, pullar ekler. Sofya’daki “Saint Joseph” Fransız Koleji mezunu olan Lika Yanko, Fransız  Kütüphanesi’ne erişime sahiptir ve Amerikan sanatçıları da dahil olmak üzere Avrupa’da ve dünyada olup bitenleri takip edebilir. Bu dönemde eserleri Avrupa ve Amerikan sanatından etkilenir. 1967 yılında ilk kişisel sergisi açar. Sergi açılışının 7. gününde acımasız bir şekilde tabloları toplanır ve sergi kapatılır. Kapatılma sebebi, 3 eserin dönemin sanat komisyonunca onaylanmadan sergiye konulmasıdır. Eserleri 1981’e kadar yasaklanır, çünkü eski rejim onu suçlar ve resimlerinin avangard olduğunu iddia eder.

1970’lerin başlarında beyaz tuval üzerine çakıl taşları, tavalar, bardaklar, boncuklar, sevdiği her türlü şeyi uygular ve çalışmalarını fırçayla değil kolajla inşa eder. Görünmez olanın, insanların duygu ve düşüncelerinde ilahi olanın var olduğu kendi yolunu seçer.

Lika Yanko eserlerinden seçmeler;

Vinkmag ad

admin

Read Previous

Beethoven Yılında Astana’da Bir İlk

Read Next

Lorenza Böttner Toronto’da

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir