fbpx

Asker Sanatçıların Sergisi

Georgia Müzesi, dün asker sanatçıların sergisinin açılışını yaptı.

Milli Sanat Vakfı ve ABD Savunma Bakanlığı işbirliğiyle ABD ‘de 2010’da başlatılan Mavi Yıldız Müzeleri  programı çerçevesinde her yıl Mayıs’ın ilk 2 haftası aktif silahlı kuvvetler personeli ve aileleri birçok müzeye ücretsiz girebilmekte. Bu sene Covid-19 dolayısıyla iptal edilen bu programın yerine Georgia Müzesi online bir sergi açtı. “Recognizing Artist Soldiers in the Permanent Collection” (Kalıcı Koleksiyonda Sanatçı Askerleri Tanımak) adlı sergide, Amerikan Bağımsızlık Savaşından 1950’lere kadar ABD ordularında görev yapmış sanatçı askerlerin eserleri yer alıyor. Müze bu sergiyi ileride fotoğraf, eskiz gibi farklı çalışmalarla genişletmeyi amaçlıyor. Birçok sanatçının eserlerinin yer aldığı sergide her eserin altında sanatçının biyografisi yer alıyor. Online sergi georgiamuseum.org. adresinde görülebilir.

Marie Bleck (1912 – 1949), 1937. Pirinç kağıt üstüne blok baskı. Georgia Museum of Art, University of Georgia

Lise öğretmeni Marie Bleck, 1943 yılında gönüllü olarak askerliğe katılan ilk bayanlardandır. Washington’da istihbarat servisinde ve sonraları hava durumu bürosu için çalıştı.

Albert Eugene Gallatin (1881 – 1952), “Composition,” 1936. Tuval üstüne yağlı boya. Georgia Museum of Art

Bir yazar ve sanat koleksiyoncusu olan Gallatin, I. Dünya Savaşı’nda deniz kuvvetlerinde görev yaptı. Sanat bilgisini, savaş çabasına çevirdi. Bir sivil olarak, propaganda sanat sergileri düzenleyen bir komite yönetti. Ayrıca 1919’da yayınlanan, “Sanat ve Dünya Savaşı” konulu bir kitap yazdı.

Angelo Ippolito (1922 – 2001), 1963. Keten tuval bezine yağlı boya.Georgia Museum of Art, University of Georgia 

Angelo Ippolito, İtalyan asıllı Amerikalı sanatçı, 1942- 1945 II. Dünya Savaşı’nda görev alır. Savaş dönüşü , devletin desteğini kullanarak sanat eğitimleri aldı.

Vinkmag ad

admin

Read Previous

İzolasyonda Sanat Sergisi

Read Next

Prense Operayı Sevdiren Kadın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir