fbpx

50 yılda ortaya çıkan eser

“Elbette insanlar için sanat yapıyorsun, bu yüzden belki bir gün insanların oraya gideceğini varsayıyorsun. Ama çoğu asla buraya gidemeyecek.”

Amerikalı sanatçı Michael Heizer’in Nevada çölündeki arazi sanatı (land art) işi 50 yıl sonunda nihayet 2 Eylül tarihinde açılıyor. 1970 yılında başlayan iş 2022 yılında tamamlanmış oldu. Esere “bütünüyle sanat eseri” (Gesamtkunstwerk) tabirini kullanan eleştirmenler, bu işi Mezoamerikan şehirlerinin ve yerli mezar höyüklerinin ölçeğini çağrıştıran, dünyadaki en büyük çağdaş sanat eseri olarak tanımlıyorlar.

Ulaşımın zorluğu, konaklama imkanlarının kısıtlı olduğu düşünüldüğünde devasa geometrik şekiller ve boşlukların bir kombinasyonu olan bu esere ne kadar ziyaretçi gideceği merakla bekleniyor.

Michael Heizer (1944), Amerikalı heykeltıraş ve ressamdır. Büyük heykelleri veya çalışma alanlarında açık veya kapalı alanlarda yaptığı derin siperler ile karakterize edilen arazi sanatının en önde gelen ismidir.

Arazi Sanatı “Land Art” Nedir?

1967’den sonra Amerika’da ortaya çıkan sanat akımıdır. Doğada yapılan işler, doğanın geniş alanlarına insan müdahalesi olarak düşünülebilir. Arazi sanatı ya da toprak sanatı olarak da adlandırılır.

“Gesamtkunstwerk” Nedir?

Alman opera bestecisi Richard Wagner’in “bütünüyle sanat eseri” seklinde tanımladığı içinde tüm sanat dallarının (şiir, müzik, drama, dans, tasarım vb.) ortaklığıyla mükemmel bir estetik sentez ve uyumla ortaya çıkan opera eseridir.

“Mezoamerika” Nedir?

Kuzey ve Güney Amerika’nın arasında kalan, Meksika ve Orta Amerika’yı içine alan, Amerika’nın en eski uygarlıklarının yaşadığı bölgedir. Mezopotamya ise eski Yunanca iki ırmak (Fırat-Dicle) arasında kalan bölge anlamına gelir.

Vinkmag ad

admin

Read Previous

Beden ve Boşluk

Read Next

Saç ve Bellek

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir